Karadeniz Turları Tatil Home Yeşilin Başkentine Keyifli Bir Yolculuk!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Uzungöl’de Gezilecek Yerler – Göl Çevresinde Görülmeye Değer Yerler

Uzungöl Gezi Rotası – Yeşilin ve Mavinin Buluştuğu Yer!

Uzungöl, Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı, Karadeniz’in önemli turizm merkezlerden biridir. Çaykara’ya 19 km, Trabzon’a ise 96 km uzaklıkta bulunan Uzungöl’de gezilecek yerler ağırlıklı olarak doğal güzelliklerden oluşmaktadır. Uzungöl gezisi yapmak isteyenler için muhteşem manzaralara ev sahipliği yapan doğal güzellikleri şimdiden öneriyoruz!

Kartpostallardan çıkmış bir görüntüye sahip olan Uzungöl deniz seviyesinden yaklaşık olarak 1090 metre yüksekte bulunan bir tabiat cennetidir. Uzungöl’ün oluşumuna vadinin ortasına yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatması neden olmuştur. Günümüzde yerli ve yabancı turistlerin Karadeniz’de en çok ziyaret ettiği yerlerden olan Uzungöl, köyleri ve doğal manzaralarıyla dikkat çekmektedir.

Karadeniz’in en önemli ve gelişmiş turizm bölgeleri arasında yer alan Uzungöl gezilecek yerler, kiliseler, camiler, yaylalar ve şelaleler ile sizlere daha önce yaşamadığınız bir tatil deneyimi yaşatacak. Uzungöl’e ilk kez gelecekseniz Uzungöl gezilecek yerler listemize göz atmanız faydalı olacak. Sizler için dolu dolu bir Uzungöl gezi rehberi oluşturduk.

Uzungöl Gezi Rehberi – Uzungöl’de Neler Yapılır?

Uzungöl, doğaseverlerin kesinlikle görmesi gereken bir tatil merkezi. Uzungöl’de gezilecek yerler az olsa da muhteşem coğrafyasıyla burada saatler geçirmeniz mümkün. Uzungöl’e günübirlik geldiyseniz piknik yapabilir ve göl çevresinde yürüyüşe çıkabilirsiniz. Ayrıca çevre restoranlarda Uzungöl lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Ayrıca Uzungöl gezi listenize yamaç paraşütü mekanlarını da ekleyebilirsiniz. Düzenlenen festivallerle yamaç paraşütü yapma şansına kavuşabilirsiniz. Ayrıca kış aylarında Uzungöl’de gezilecek yerler dahilinde dağlarda kayak yapma imkanı bulabilirsiniz.

Uzungöl turları ile Uzungöl’ün 10 km güneyinde 3000 metre yükseklikteki Holdizon Dağları’nda ve Balıklıgöl çevresinde doğa yürüyüşlerine katılarak bölgeyi keşfedebilirsiniz. Dileyenler botanik ve kuş gözlem turlarına katılabilirler. Demirkapı, Yaylaönü gibi yakın yaylalar da ziyaret edilebilir.

Uzungöl’de nereler gezilir diyenler için farklı alternatifler bulunmaktadır. Yılın ortalama 5 ayı karla kaplı olan Uzungöl, kayak tutkunlarının da dikkatini çekmeye başlamıştır. 2005 yılında Kaçkar Dağları’nda yapılmaya başlanan Heliski (helikopterle yapılan kayak) Uzungöl’de de yapılmaya başlanmış ama henüz yaygın hâle gelmemiştir. Bölgenin kış turizmini geliştirmek için projeler hazırlanmakta ve çalışmalar sürmektedir.

Uzungöl son yıllarda çevresindeki tahribatın etkisiyle güzelliğini kaybetmeye başlamıştır. Gölün doğal ve ekolojik yapısını alt üst eden betonlaşmanın önüne geçmek için çok sayıda çevreci sivil toplum örgütünün çabaları devam etmektedir. Yine de Uzungöl’de gezilecek yerler ziyaretçiler için hala değerlidir. Uzungöl gezisi için bizim önerilerimiz:

[widget-130]

Uzungöl Camii

Uzungöl gezilecek yerler listemizin başında Uzungöl Camii bulunmaktadır. Uzungöl’ün sembollerinden biri olan Uzungöl Camii, misafirlerini uzaktan selamlar. Uzungöl ile Haldizen Deresi’nin tek geçiş köprüsü olan Kemer Köprü ile Şerah Köyü’nün hemen aşağısında, bölgenin en işlek, daha doğrusu merkezi olarak görülen yerde bulunmaktadır. Uzungöl turu ile ziyaret edilen camii 2002 yılında yapılmıştır.

Yapılışı çok eski olmasa da Uzungöl ile bütünleşen camii, minareleriyle birlikte 600 metre öteden görünmektedir. Camiinin görselliğini yitirmemesi için dönem dönem boyama çalışmaları yapılmaktadır. Uzungöl’de gezilecek yerler önerilerinin başında gelen Uzungöl Camii’nin akşam vakitlerinde de görüntüsü muhteşemdir. Özellikle profesyonel fotoğrafçılar Uzungöl’ün ve caminin fotoğraflarını çekmeye bayılırlar.

Yaylalar

Uzungöl gezi listenizde yaylalar da olsun. Özellikle Haldizen yaylasını mutlaka görün. Uzungöl’e yaklaşık 20 km mesafede bulunan yaylaya özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçi akını oluyor. Muhteşem bir doğayı önünüze seren Haldizen Yaylası’nı gezmeden Uzungöl’den dönmeyin. Ayrıca Şekersu Yaylası, Garester Yaylası, Traşkapanı Yaylası, Veli Yaylası, Büyük Yayla, Multat Yaylası, Lustra Yaylası, Tabanoz Yaylası ve Derindere Yaylası da görmeniz gereken yerlerdendir.

Uzungöl’de nereler gezilir diyenlere yaylalar dışında çok alternatif sunmayan bölgenin doğal güzelliği dahi binlerce gezilecek yere bedeldir.

Şekersu Yaylası

Uzungöl turları ile göreceğiniz yaylalardan biri de Şekersu Yaylası’dır. Çaykara’da bulunan Şekersu Yaylası Trabzon’un en güzel yerlerinden biridir. Eski Adı Sakarsu olan yayla Soğanlı Dağlarının eteklerinde konuşlanan Karaçam ve Yaylaönü köyleri ile komşu durumdadır. Kışın iklim şartları nedeniyle yerleşime kapalı olan yaylaya yaz aylarında çıkabilirsiniz. Hem köy olan hem de yayla ziyareti yapılan Şekersu ilçe merkezine 37 km uzaklıktadır. Uzungöl gezilecek yerler listenize burayı da ekleyin.

Haldizen Yaylası

Uzungöl’de gezilecek yerler arasında Haldizen Yaylası da bulunur. Haldizen Yaylası, Demirkapı Yaylası olarak da bilinmektedir ve Karadeniz’in en hareketli yerlerindendir. Uzungöl’den Haldizen yaylasına rahatlıkla gidilebilir. Uzungöl’ün Şerah Köyü’nden 16 kilometre uzaklıktaki yaylaya orman yoluyla ulaşılır. Üç mahalleden oluşan Haldizen Yaylası mükemmel bir atmosfere ve güzelliğe sahiptir. Uzungöl turu ile mutlaka görülmelidir.

Garester Yaylası Tanıtımı

Uzungöl’ün birbirinden güzel yaylalarından biri olan Garester Yaylası da görülmeye değer yerlerdendir. Uzungöl’ün güneyinde bulunur ve yaylaya çıktığınızda Uzungöl’ün doyumsuz manzarasını seyredebilirsiniz. Bol bol fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

Şerah Köyü

Uzungöl’ün turizm merkezlerinden biri de Şerah Köyü’dür. Uzungöl’de nereler gezilir diyenler için verdiğimiz öneriler arasında yer alan Şerah Köyü, Karadeniz’e özgü geleneksel yapıya sahip evleriyle içinizi ısıtacak. Çaykara’nın muhteşem doğasına tanık olabileceğiniz duraklardan olan bu köyü de Uzungöl gezi rotanıza ekleyin.

Uzungöl’de gezilecek yerler genellikle göl çevresi ve yaylalardır. Her mevsim farklı güzelliklere sahip olan Uzungöl’de otellerde ve pansiyonlarda kalarak tatilinizi uzatabilirsiniz. Bölgenin huzurlu atmosferinde kendinizi yenilersiniz.

Yapmadan Dönmeyin! - Uzungöl’de Gezilecek Yerler

Uzungöl gezilecek yerler listenizi bitirdiyseniz bu cennet gibi bölgeyi daha keyifli hale getirecek önerilerimizi dinlemelisiniz. Uzungöl’ü doya doya gezdim demek istiyorsanız:

  • Şekersu Yaylası ve Demirkapı Yaylasını görmeyi unutmayın.
  • Ahşap evler, temiz hava ve yeşil doğasına hayran kalacağınız Şerah Köyüne uğrayın.
  • Uzungöl Camii’nin fotoğraflarını çekin.
  • Uzungöl’ün çevresine düzenlenen trekking, kuş gözlemciliği veya botanik gözlemciliği turlarına katılın.
  • Mayıs ayında düzenlenen Havacılık Şenliklerini kaçırmayın.
  • Uzungöl’ün meşhur taze alabalıklarından yiyin.
  • Uzungöl civarında ahşap bungalovlar veya oteller var. Bunlardan birinde konaklayın.
  • Vargit çiçeklerini görün.

Uzungöl’de nereler gezilir sorunuza faydalı cevaplar verdiğimizi düşünüyoruz.  Uzungöl’de gezilecek yerler saymakla bitmediği için gördüğünüz her yerin muhteşem bir gezi rotası olduğunu unutmayın. Yola çıkmadan Uzungöl gezi listenizi yanınıza alın ve eşsiz güzelliklere yakından tanık olun. Unutamayacağınız bir Uzungöl turu sizi bekliyor!

[widget-131]

Yorum Yap

Telefon 905 33 74
Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (533) 742 33 98