Karadeniz Turları Tatil Home Yeşilin Başkentine Keyifli Bir Yolculuk!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Palovit Şelalesi Gezi Rehberi – Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır?

Palovit Şelalesi’nin Görülmeye Değer Muhteşem Güzellikleri

Palovit Şelalesi, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan muhteşem bir şelaledir. Doğası ile bizleri kendine hayran bırakan Karadeniz’de muhteşem bir doğa mirası olan Palovit Şelalesi Rize’de en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Palovit Şelalesi’nin çevresinde doğal ormanlar, çeşitli bitki örtüleri, yaban hayatı ve tarihi köprüler bulunmaktadır.

Kaçkar Dağları Milli Parkı içindeki doğal güzelliklerden biri olan Palovit Şelalesi bölgenin en yüksek debiye sahip şelalesidir. Yemyeşil ağaçların ve kayalıkların arasından duvağı andıran bembeyaz bir örtü halinde dökülmektedir. Karadeniz’in benzersiz doğasının önemli parçalarından olan Palovit Şelalesi Zil Kaleyi geçtikten sonraki yol ayrımından başlayan vadinin duraklarından biridir. 15 metre yüksekliğindeki Palovit Şelalesi, buz gibi suları ve doğal manzaralarıyla konuklarını ağırlamaktadır.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki en güzel doğal miraslardan olan Palovit Şelalesi’ne ilk kez gelenler için faydalı bir gezi listesi hazırladık. Yazımızın devamını okuyarak Palovitte gezilecek yerler, Palovit Şelalesi’ne nasıl gidilir, Palovit Şelalesi’nde neler yapılır, Palovit Şelalesi’nde ne yenir gibi soruların detaylı yanıtlarını vereceğiz siz de yazımızın devamını inceleyerek Palovit Şelalesi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. 

Palovit’te Gezilecek Yerler 

Palovit Şelalesi tüm görkemi ile görenleri büyülüyor. İşte Palovit’te gezilecek yerler:

Zil Kalesi

Zil Kale, Rize’de gezilecek yerler arasında en önemlilerden biridir. Çamlıhemşin ilçe merkezinin 15 km güneyinde yer alan Zil Kale, deniz seviyesinden 750 m yüksekliktedir. Kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen Zil Kale, düzensiz bir kaya kütlesinin en yüksek kesiminde ve düzgün bir plana sahip olmayacak şekilde yerel moloz taştan yapılmıştır. Palovit Şelalesi gezisi sırasında mutlaka görmenbiz gereken yerlerdendir.

Çat Köyü

Palovit’te gezilecek yerler arasında Çat Köyü de yer alır. Elevit – Palovit yol ayrımından, Palovit’e gitmek yerine Elevit’e doğru ilerlediğinizde 12 km sonra Çat Köyü’ne varabilirsiniz. Muhteşem manzaranın tadını çıkarırken taze Rize çaylarınızı yudumlayabilirsiniz.

Gito Yaylası

Rize’nin birbirinden güzel yaylaları arasında yer alan Gito yaylası da görülmeye değerdir. Palovit Şelalesi’ne yakın olan Gito Yaylası sisli manzarasıyla dikkat çekmektedir.  Burada şehri kuş bakışı görür ve bulutlara dokunabilirsiniz.

Palovit Yaylası

Çamlıhemşin’e 4 saatlik araba yolu uzaklığında bulunan Palovit Yaylası’nın hemen karşısında da Meleskur Yaylası bulunmaktadır. Bu iki yayla Apevanak Yaylası’ndan gelen dereyle birbirinden ayrılmaktadır. Palovit yaylasında mimari yapı geleneksel taş işçiliğinden örnekler taşımaktadır. Palovit Şelalesi’ne gitmişken yaylayı da görmeyi ihmal etmeyin.

Doğal güzelliklere sahip Karadeniz’in görmeniz gereken yerleri arasındaki Palovit Şelalesi’nde ve yaylalarda unutulmaz geziler yapacaksınız, hazır olun!

[widget-130]

Palovit Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Palovit Şelalesi’ne nasıl gidilir diye merak edenler için farklı ulaşım alternatifleri bulunmaktadır. Karadeniz turları, otobüsler, uçak seferleri ve kişisel araçlarla gelinen Rize merkezinden kolaylıkla Palovit’e ulaşmak mümkündür.

Palovit Şelalesi’ne nasıl gidilir diye soranlara öncelikle Palovit Şelalesi Çamlıhemşin’e 80 km uzaklıktadır dememiz gerekir. Trovit Yaylası’nı geçtikten sonraki aşıttan aşağıya doğru inilerek ulaşılan bir yayladır. Çamlıhemşin’e 4 saatlik araba yolu uzaklığında bulunan Palovit Yaylası’nın hemen karşısında da Meleskur Yaylası bulunmaktadır.

Çilingir, Ortaköy, Çoneva ve Meleskur bölümlerinden oluşan Palovit yaylası vadi üzerinde en büyük yayladır ve şelale de bölgenin en görkemli şelalesidir. Palovit üzerinden Samistal, Kavrun, Ayder yaylalarına geçiş yapılabilmektedir. Buranın aşağısında Amlakit yukarısında ise Hapivanak yaylaları bulunmaktadır.

Palovit Şelalesi’ne gitmek isteyenler Rize merkezinden Çamlıhemşin’e, sonrasında araçlarla şelaleye gidebilirler. Karadeniz turları ile daha rahat ulaşım da sağlanabilir.

Palovit Şelalesi’nde Ne Yapılır?

Palovit Şelalesi’ne ulaşırken kullandığınız yol güzergahı boyunca karşınıza çıkacak olan doğa miraslarının fotoğraflarını çekebilirsiniz. Ayrıca Çamlıhemşin’i gezebilir ve yaylaları yakından görebilirsiniz.

Zil Kale’yi ve Çat Köyü’nü de ziyaret edebileceğiniz gezinizde yayla restoranlarında Karadeniz lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz. Şelalenin bulunduğu yerde herhangi bir aktivite olanağı olmadığı için vaktinizi Palovit’in güzelliğini seyretmekle geçirebilirsiniz.

Trekking ve bitki gözlemciliği Palovit çevresinde en çok tercih edilen aktivitelerdendir. Vaktiniz varsa yürüyüş yapabilir ve doğal hayatı gözlemleyebilirsiniz. Dilerseniz Rize kent merkezindeki tarihi yapıları ziyaret edebilir ya da Fırtına Deresi’nde rafting yapabilirsiniz.

Palovit Şelalesi’nde Nerede Kalınır?

Palovit’de nerede kalınır, şelaleye yakın oteller var mı diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu doğa harikasının çevresinde konaklamak istediğinizde Palovit Şelalesi’ne yakın bir noktada tatil yapabileceğiniz oteller var elbette. Palovit’e oldukça yakın konumda olan Ayder Yaylası otellerini tercih edebilirsiniz. Rize’ye gelmişken Ayder’i görmenden dönmek olmaz elbette. Konaklayabileceğiniz en yakın oteller:

  • Ayder Doğa Resort
  • Sis Otel
  • Yeşil Vadi Otel
  • Kaçkar Resort

Karadeniz turu ile mutlaka uğramanız gereken Palovit Şelalesi’nde gözlerden uzak, huzur dolu bir tatil yapabilirsiniz. Ayder ve Palovit otelleri sayesinde hayran kaldığınız şelale çevresinde keyifli anlar geçirebilirsiniz.

Palovit Şelalesi’ne Ne Zaman Gitmeli?

Palovit Şelalesi’ne ne zaman gidilir diyenler için en uygun zamanın ilkbahar ayları olduğunu belirtmekte fayda var. Her zaman gürül gürül akan şelale suları ile karşılaşamayabilirsiniz.

Palovit’de kar sularının erimesiyle beraber Nisan ve Mayıs aylarında şelalenin güzelliği ortaya çıkmaktadır. Yaz döneminde azalan su kaynağının yerine ilkbahar aylarında coşkulu bir şelale görebilirsiniz. Palovit Şelalesi görkemini görmeyi ve buraya gelmeyi düşünüyorsanız Nisan ve Mayıs ayları en ideal zamanlardır.

Karadeniz turları sayesinde en güzel mevsimde bu doğal güzelliği görebilirsiniz. Turlar ile ayrıca en iyi otellerde kalır, geleneksel lezzetleri tadarsınız. Keyifli bir Palovit turu sizi bekliyor!

[widget-131]

Yorum Yap

Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (850) 532 33 98