Karadeniz Turları Tatil Home Yeşilin Başkentine Keyifli Bir Yolculuk!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Trabzon’da Gezilecek Yerler – Karadeniz’in Eşsiz Güzellikleri

Trabzon Gezi Rotası – Görmeniz Gereken Yerler

Trabzon, Karadeniz Bölgesi’nin tarihi ve doğal güzelliklerine sahip eşsiz şehirlerinden biridir. Her Türk vatandaşının hayatında bir kez görmesi gereken Trabzon gezilecek yerler ve yapılacak aktivitelerle sizlere dolu dolu tatil imkanları sunmaktadır. Trabzon’da gezilecek yerler tarihi ve turistik mekanların dışında doğal güzelliklerden oluşmaktadır. Gözlerinizi yeşertecek, kanınızı kaynatacak bir Trabzon gezisine hazır olun!

Karadeniz’in gelişmiş şehirlerinden biri olan Trabzon; otelleri ve konaklama birimleriyle kültür turlarına ev sahipliği yapmaktadır. Karadeniz turları ve Trabzon gezi turları ile bölgeye gelenler eğlenceli programlarla Karadeniz’i keşfederler. Siz de bu şanslı tatilciler arasında yer almak istiyorsanız Trabzon gezilecek yerler listemize göz atmalısınız. Eşi benzeri görülmemiş bu cennetten dönmek istemeyeceksiniz.

Trabzon gezi rehberi:

Trabzon’da nereler gezilir, nerelere gidilir ve Trabzon’da gezilecek yerler neresidir merak edenler için harika bir liste hazırladık…. 

Sümela (Meryem Ana) Manastırı

Trabzon’da gezilecek yerler deyince ilk akla gelenlerden biri olan Sümela Manastırı, XII. yüzyılda III. Alexios döneminde yaptırılmıştır. Diğer manastırlarda olduğu gibi bu yapının kuruluşunda da kutsal suyun önem taşıdığı söylenmektedir.

Sümela Manastırı, Trabzon gezilecek yerler listenizin başında yer almalıdır. Kilisenin bugünkü kalıntılardan ana kilise ve çevresindeki küçük hücreler III. Alexios zamanından kalmadır. Osmanlı döneminde padişahlar manastıra maddi yardımlarda bulunmuş ve vakıf olarak fermanlar vermiştir.

Ana kilise, birkaç küçük şapel, hücreler, çeşme ve kesiş odalarından oluşan manastır tam olarak sağlam hiçbir yapısı bulunmamaktadır. Özellikle freskler, çok tahribe uğramış, bir bölümü yerlerinden sökülerek çalınmıştır. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü 22 Eylül 2015 tarihinden itibaren kiliseyi restore etmeye başlamıştır. Karadeniz turu firmalarının programına dahil olan kilisede müze kart geçerlidir. Trabzon’da nereler gezilir diyenlerin mutlaka Sümela’yı görmesi gerekir.

Trabzon Kalesi

Trabzon tarihi yerler açısından oldukça zengindir. dolayısıyla Trabzon’da gezilecek yerler denilince akla gelen ilk mekanların başında tarihi binalar, kaleler ve manastırlar gelmektedir. Tranzon’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan Trabzon Kalesi ise görmeye değer bir güzelliktir. Trabzon gezi rehberi dahilinde görmeni gereken en güzel yapı Trabzon Kalesi’nin de tarihi Bizans’a kadar dayanır… Araklı ilçesine bağlı Kalecik Mahallesi’nde bulunan Trabzon kalesi, hafif bir meyille denize bakar ve kuzey yönünde oldukça sarp yamacı bulunan küçük bir yarımada üzerinde kurulmuştur.

Yaklaşık bir dönümlük araziyi kaplayan Trabzon Kalesi, mimarisiyle tipik Bizans kalesi özelliğini taşır. Kale küçük yuvarlak kulelerle desteklenmiştir. Trabzon gezi turları ile mutlaka kaleyi görmeniz,  bol bol fotoğrafını çekmeniz gerekir.

Vazelon Manastırı

Karadeniz’de gezilecek yerler bitmez. Özellikle de Trabzon'da gezilecek yerler… Vazelon Manastırı, Trabzon gezi rehberi içinde özellikle önerdiğimiz bir yer. Vazelon Manastırı eski ve yeni yapılardan (odalar, kilise, şapel) oluşan büyük bir manastır kompleksidir. 1923 yılında manastır terk edildikten sonra önemli ölçüde tahribe uğramıştır.

Trabzon’da gezilecek yerler arasında olan manastıra merdivenle çıkılır. Merdivenin sonunda manastıra girişi sağlayan 3,80 m genişliğinde, 1,85 m çıkıntılı, üç yönde pencereleri olan kule şeklinde bir giriş bulunur. Öğrenci ve misafir odalarının bulunduğu manastırın duvarları tahrip olmuşsa da duvarları fresklerle bezelidir. Trabzon’a gitmişken Vazelon Manastırı’nı mutlaka görmeniz gerekir.

Uzungöl

Trabzon gezilecek yerler listenizin bir diğer önemli yeri de Uzungöl’dür. Trabzon gezi programlarının başında gelen Uzungöl, Çaykara’da bulunur. Muhteşem doğası ile büyüleyen Uzungöl’de manzaraya karşı kahvaltı etmenin tadı başkadır. Burada saatin nasıl geçtiğini anlamazsınız bile.

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon’da nereler gezilir diye merak edenlere önerimiz Ayasofya’yı görmeleri olacak. Ayasofya Manastır Kilisesi, Komnenos Ailesinden Kral I. Manuel tarafından 1250-60 yılları arasında yaptırılırmıştır. Trabzon Rum İmparatorluğunun Osmanlı himayesi altında 1584 yılına kadar kilise olarak kullanılan yapı sultanın emriyle camiye dönüştürülmüştür.

1.Dünya Savaşı sırasında Ruslar tarafından işgal edilen Trabzon’da bu yapı depo ve askeri hastane olarak kullanılmıştır. Yapı 1964 yılında müzeye dönüştürülen Ayasofya’da günümüzde ibadet yapılabilmektedir. Trabzon tarihi yerler açısından Ayasofya’nın güzelliğini de sizlere sunmaktadır.

Peristera Manastırı

Trabzon turları ile yakından göreceğiniz Peristera Manastırı, Maçka ilçesinin Şimşirli – Kuştul köyü sınırları içerisinde yer alır. Trabzon’daki manastırların en büyüklerindendir. Manastır 1904 yılında terk edildikten sonra hızla yıkılmış ve tahrip olmuştur. Trabzon gezi rehberi içerisinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yerdir.

Trabzon Boztepe

Trabzon’da gezilecek yerler arasında manzarası ile sizi büyüleyecek yerlerden biri de Boztepe’dir. Tüm şehri ayaklarınızın altına seren Boztepe’de keyifli zamanlar geçireceksiniz. Çay bahçelerinde Rize’den gelen çayları yudumlayacaksınız. Trabzon ve KAradeniz turları için oldukça popüler bir lokasyon olan Boztepe manzarası ile üzerinizde muhteşem bir etki bırakacak!

Yaylalar

Trabzon yaylaları da Trabzon gezilecek yerler programınıza dahil etmeniz gereken lokasyonlardandır. Özellikle yaz aylarında gitmenizi önerdiğimiz Trabzon yaylaları:

 • Maçka – Şolma Yaylası
 • Maçka – Mavura Yaylası
 • Maçka – Kiraz Yaylası
 • Lapazan Yaylası
 • Maçka – Çakırgöl Yaylası
 • Karadağ Yaylası
 • Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları
 • Tonya – Erikbeli Yaylası
 • Sazalanı Yaylası
 • Sis Dağı Yaylası
 • Kadırga Yaylası
 • Çatma Obası Yaylası
 • Mızraklı Su
 • Düzköy (Haçka Obası) Yaylası

Horon oynamak, şenliklere katılmak, yöresel yemekleri tatmak için yaylalara yolunuz elbette düşecek. Keyifli zamanlar geçireceksiniz.

[widget-130]

St. Anna Kilisesi (Küçük Ayvasıl)

7.yüzyılda inşa edilmiş olan St. Anna Kilisesi, Trabzon’da ayakta kalabilen en eski kiliselerdendir. Yapı, üç nefli ve üç apsisli bir bazilikadır ve yapının içerisinde fresk kalıntıları bulunmaktadır. Trabzon tarihi yerler içerisinde en önemlilerdendir. Dolayısıyla, Tranzon’da gezilecek yerler arasında bulunmaktadır.

St. Michael Kilisesi

Trabzon’da gezilecek yerlerden Akçaabat ilçesinde bulunan kilise 12. yüzyılda yapılmıştır. Malzeme olarak oldukça iyi işlenmiş beyaz renkli kesme taş kullanılmıştır. Yapının kubbesi, dıştan piramidal külahla, diğer bölümler kırma çatıyla örtülmüştür. Onarım geçiren kilise Trabzon’un geçmişine dair en önemli kalıntılardan biridir.

Atatürk Köşkü Müzesi

Atatürk Köşkü Müzesi, Trabzonlu Banker Kostantin Kbayanidis tarafından 1890 yılında yazlık olarak yaptırılmıştır. Yapı Barok mimarisi üslubunu taşır. Trabzon’da nereler gezilir diyenler için önerilerimiz arasında yer alan köşkte Atatürk, 10-12 Haziran 1937 tarihleri arasında kalmıştır. Atatürk Köşkü 06 Nisan 1943’de müze olarak ziyarete açılmıştır. Trabzon’da gezilecek yerler arasında tarihe ışık tutan bir müze olma niteliği taşımaktadır. 

Bedesten

Trabzon’da gezilecek yerler arasında kapalı çarşı olarak bilinen Bedesten de bulunuyor. Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun vakıfları arasında yer alan bedesten Türk Bedestenleri içerisinde tek kubbeli tek örnektir. Mutlaka görün!

Korunan Alanlar

Trabzon’da gezilecek yerler listemizin yanında bir de miras olarak korunan lokasyonlar bulunuyor… Trabzon’un yemyeşil coğrafyasını korumak da gerekiyor elbette. Koruma altında olan ve Trabzon gezi programınızda yer alacak bölgeler:

 • Altındere Vadisi Milli Parkı
 • Uzungöl Tabiat Parkı
 • Trabzon Tabiat Anıtları

Çalköy Mağarası

Çal Mağarası olarak da bilinen mağara dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul ediliyor. İçinden küçük bir derenin geçtiği mağaranın üzerinde tarihi bir kale bulunuyor. Denizden 1050 metre yükseklikteki Çalköy Beldesi sınırları içerisinde yer alan mağaranın, sekiz milyon yılda bugünkü haline geldiği düşünülüyor.

Trabzon turları ile göreceğiniz Çalköy’e hayran kalacaksınız. Trabzon’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan Çalköy sizleri eşsiz görünümü ile kendine çekecek! Hastalıklara da şifa olan mağarayı Trabzon gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Çaykara

Çaykara, Taşkıran ve Uzungöl’ü de içerisinde barındıran Trabzon ilçesidir. Şelale ve gölleri ile görülmeye değer bir yerleşim olan Çaykara, ayrıca deri hastalıkları ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenen kaplıcasıyla da ünlüdür. Trabzon kent merkezine 75 kilometre uzaklıkta yer alan Çaykara da Trabzon’da gezilecek yerler listenizde bulunmalıdır.

Trabzon’da Nereler Gezilir Bir de Siz Deneyimleyin...

Trabzon gezi rehberi turlarınız ve aktiviteleriniz için size yardımcı olacaktır. Trabzon’a gelmişken ayrıca Fatih veya İrena Kulesi olarak bilinen ve Cephanelik olarak kullanılan yeri görmeden, Yayla şenliklerine katılmadan, yöresel lokantalardaki kara lahana dolması, Kayana ile Hamsiköy’de Hamsiköy Sütlacı yemeden evinize dönmeyin!

Trabzon’da  nereler gezilir sorunuza sanırız yeterli cevapları verdir. Trabzon'da gezilecek yerler saymakla bitmediği için gördüğünüz her yerin muhteşem bir gezi rotası olduğunu unutmayın. Yola çıkmadan Trabzon gezi listenizi yanınıza alın ve eşsiz güzelliklere yakından tanık olun. Unutamayacağınız bir Trabzon turu sizi bekliyor!

[widget-131]

Yorum Yap

Telefon 905 33 74
Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (533) 742 33 98