Karadeniz Turları Tatil Home Yeşilin Başkentine Keyifli Bir Yolculuk!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Rize’de Gezilecek Yerler – Tarihi ve Doğal Güzellikler

Rize Gezi Rotası – Görülmeye Değer Yerler

Rize, Karadeniz’in en güzel illerinden biri ve herkesin hayatında bir kez görmesi gereken muhteşem bir şehir. Rize’ye yolunuz düşerse Rize’de gezilecek yerler ve doğal güzellikler sizi bekliyor olacak. Özellikle yayla turizminin ülkemizdeki ilk adreslerinden olan Rize’nin yemyeşil atmosferinde kendinizi kaybetmeye hazır olun.

Karadeniz’in en önemli ve gelişmiş turizm bölgeleri arasında yer alan Rize özellikle bahar ve yaz aylarında karşı konulmaz ve eşi bulunmaz güzelliklerle konuklarını ağırlıyor. Siz de bu güzellikleri keşfetmek istiyorsanız Rize gezilecek yerler listemize göz atmalısınız. Karadeniz turları ile ya da kendi aracınızı kullanarak doğanın kalbine yolculuk yapabilirsiniz.

Rize’de nereler gezilir merak edenlere ve Rize’de gezilecek yerler hakkında bir ön araştırma yapmak isteyenlere birbirinden güzel gezi fırsatları ile Rize gezi rehberi:

Ayder Yaylası

Rize’de gezilecek yerler denince akla ilk olarak Ayder Yaylası geliyor. Ünü Türkiye’yi aşan muhteşem Ayder Yaylası için özel olarak Rize turları bile düzenleniyor. Rakımı 1350 metre olan Ayder Yaylası’nda yaz aylarında festivaller ve şölenler düzenleniyor. Yerli ve yabancı turistler doyasıya eğleniyor. Rize gezi listenizde Ayder mutlaka yer almalı.

Rize Kalesi

Rize’de nereler gezilir diyenlere bir diğer önerimiz de Rize Kalesi olacak. Kolaylıkla ulaşabileceğiniz kalenin yemyeşil ağaçlar içinde muhteşem görüntüsüne tanık olacaksınız. Görkemli yapısıyla büyüleneceğiniz Rize Kalesi, mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden.

İslampaşa Camii

Rize’nin tarihi değerlerinden biri olan İslampaşa Camii il merkezinde bulunduğu için kolaylıkla ziyaret edebileceğiniz yerlerdendir. 1571 yılında inşa edilmiş olan cami, Kurşunlu Camii olarak da adlandırılmaktadır. Rize turları dahilinde de burayı görebilirsiniz.

Fırtına Deresi

Rize’de nereler gezilir diye soranlara belki de verilen ilk cevap Fırtına Deresi’dir. Adrenalin ve doğa tutkunlarının tercih ettiği yerler arasında olan Fırtına Deresi, 57 kilometre uzunluğundadır ve Karadeniz’e dökülür. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Fırtına Deresi, raftinge en uygun parkurlara sahiptir.

Rize gezi rotasına eklemeniz gereken Fırtına Deresi’nde rafting heyecanını siz de yaşayabilirsiniz. Çevredeki rafting firmaları sizlere rehberlik edecektir.

Zil Kalesi

Zilkale, Rize’de gezilecek yerler arasında en önemlilerden biridir. Çamlıhemşin ilçe merkezinin 15 km güneyinde yer alan Zilkale, deniz seviyesinden 750 m yüksekliktedir. Kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen Zilkale, düzensiz bir kaya kütlesinin en yüksek kesiminde ve düzgün bir plana sahip olmayacak şekilde yerel moloz taştan yapılmıştır.

Kalenin güney ucu duvarla çevrili bir iç kale görünümündedir. Bunun batısında dışarıya doğru taşan dikdörtgen burcun başkule olduğu sanılmaktadır. Kalenin aydınlatılması mazgal delikleri ile yapılmıştır. İç kaleden başka dış surlar ve orta surlar kaleyi çevrelemektedir. Rize gezisi sırasında Zil Kale’yi mutlaka görmeniz gerekir.

Andon

Rize gezi listemizde yer alan Andon’da şifalı olduğu söylenen sularla karşılaşacaksınız. Doğal soda ve zemzem suyu olduğu bile iddia edilen Andon’da buz gibi suların arasında yürümenin keyfini yaşayacaksınız. Kısa sürede gezebileceğiniz yerler arasında bulunun Andon’u görmeden eve dönmeyin! Rize gezilecek yerler rotasına Andon’u da ekleyin!

Dağmaran

Kaçkar, Verçenik, Ovit Dağları, Handüzü ve Çağrankaya Yaylası ile çevrili olan, Rize Şehir Merkezi ve Karadeniz’e kuş bakışı hakim olan Dağmaran da Rize’de nereler gezilir diyenler için önerilen yerler arasındadır. Dağmaran’ın ayrıca yemekleri de enfestir, denemelisiniz.

Gelintülü Şelalesi

İlkbahar ve yaz aylarında Karadeniz’de gezilecek yerler arasında bulunan Gelintülü Şelalesi, Kaçkar Dağları’nın eteklerinden Kavrun Deresi’ne sularını bırakmaktadır. Şelalenin suyu akarken gelin duvağına benzediği için Gelintülü Şelalesi adını almıştır. Ayder Yaylası sınırları içerisinde olması nedeniyle Rize turları dahilinde gezilmektedir. Siz de Ayder gezilerinizde bu eşsiz güzelliği göreceksiniz.

Rize Müzesi

Rize tarihi yerler listemizde bulunan Rize Müzesi, şehrin geçmişi ve kültürü hakkında bilgi edinmenizi sağlayacak. Şehir merkezinde bulunan ve “’Sarı Ev”’ diye adlandırılan binada yer alan Rize Müzesi, Atatürk Evi olarak da bilinmektedir. Rize Müzesi’nin 70’den fazla arkeolojik eseri, 600’e yakın sikkesi, 1000’i aşkın etnografik eseri bulunmaktadır. Rize gezilecek lokasyonlar arasında mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Anzer Yaylası

Rize’nin İkizdere ilçesine 35 kilometrelik bir mesafede yer alan Anzer Yaylası da Rize’de gezilecek yerler listemizde. Ünlü Anzer balının üretildiği bölge olan Anzer Yaylası’nda yamaç paraşütü, zirve tırmanışları ve trekking sporları yapılabilir. Muhteşem manzaraları da fotoğrafçılara adeta stüdyo oluşturmaktadır.

Mikron Köprüsü

Fırtına Vadisi’nde bulunan tarihi köprüler arasındaki Mikron Köprüsü, Rize gezilecek yerler rotasında yer alır. Osmanlı döneminde inşa edilmiş olan Mikron Köprüsü, 30 metre uzunluğunda ve 12 metre yüksekliğindedir. 1999 yılında Karayolları tarafından onarılan köprüyü ve muhteşem dereyi görmeyi ihmal etmeyin.

[widget-130]

Şimşirli Köyü Camii

Rize-İkizdere’de bulunan Şimşirli Köyü Camii, bölgenin tarihi ibadet mekanlarından biri olduğu için Rize gezi yerleri arasındadır. 1857 yılında tamamlanan cami günümüze kadar gelmiştir. Bu nedenle görülmesi gereken yerler arasındadır.

Çağrankaya Yaylası

Rize-İkizdere’de bulunan Çağrankaya Yaylası, yaylaları ile ünlü olan Rize’de gezilecek yerler arasındadır. Kış aylarında yağan karın da farklı manzaralar oluşturduğu yaylada yaz mevsiminde Karadeniz havası alabilirsiniz.

Özellikle Çağrankaya Yaylası’na sis çöktüğünde muhteşem bir manzara oluşuyor. Rize gezi dahilinde mutlaka Çağrankaya yaylasını da görmelisiniz.

Ovit Yaylası

Rize’de gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelenlerden biri de Ovit Yaylasıdır. İçerisinde 40-50 ev bulunan Ovit Yaylası, turizm açısından oldukça önemli noktalardan biridir. Her yıl yapılan şenliklerle birlikte yabancı turistler de bölgeye gelir. Ovit’in doğasını siz de mutlaka keşfetmelisiniz. Bol  bol fotoğraf çekerek anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Palovit Şelalesi

Rize-Çamlıhemşin’de bulunan Palovit Şelalesi, bölgenin en yüksek debili şelalesidir. Rize gezilecek yerler listemizin başlarında yer alan şelaleye Çat yönünden ulaşabilirsiniz. Yürüyerek rahatlıkla gidebileceğiniz şelalede yol boyu Rize manzaraları size eşlik edecek.

Gito Yaylası

Polakcur Yaylası, Çeymakçur Yaylası, Ovit Yaylası, Çağrankaya Yaylası, Hazindak Yaylası, Avusor Yaylası gibi muhteşem yaylalara sahip olan kentte bir diğer önemli yayla da Gito yaylasıdır. Turizme yeni kazandırılmış olan Gito yaylası Rize turları ve Karadeniz gezileri dahilinde görülmektedir.

Yoğun sis altında olan ancak can alıcı manzaralar sunan Gito yaylası da Rize’de gezilecek yerler arasındadır. Burada şehri kuşbakışı görür ve bulutlara dokunabilirsiniz.

Palakçur Yaylası

Rize tarihi yerler yanında doğal güzellikleriyle tüm Türkiye’ye nam salmış durumda. Ayder’e 5.5 km, ilçeye ise 25.5 km uzaklıktadır. Yaylaya çıkışlar 30 Mayıs itibarıyla başlamakta ve Ekim ayının üçüncü haftasında yayla tamamen boşalmış olmaktadır.

Çeymakçur Yaylası

Çamlıhemşin’den Çeymakçur Yaylasına Ayder yolu ile gelinmektedir. Ayder Yaylası’ndan hemen sonunda olan Galer’in Düzü adı verilen geleneksel boğa güreşlerinin yapıldığı meydanın sonunda yol 2 ye ayrılır. Rize turları ile bu yaylaya uzaktan bakabilirsiniz.

Kavrun Yaylası

Kavrun yaylası 2240 m yükseklikte bulunan Rize ilinin en büyük yaylasıdır. Karadeniz’de gezilecek yerler arasında bulunan Kavrun yaylası, araba yolunun çıktığı en yakın yayla olmasından dolayı geniş ziyaretçi kapasitesine sahiptir.

240 ev bulunan yaylada yaz sezonunda nüfus değişkenlik göstermektedir. Ağustos ayında yayladaki nüfus 2500-5000 kişi arasında değişmektedir. Eren Şenlikleri yapılan Kavrun Yaylası’nda eğlenceli zamanlar yaşanmaktadır. Rize’de gezilecek yerler arasında görmeden dönmemeniz gerekenlerdendir.

Samistal Yaylası

2450 metre rakımlı Samistal Yaylası, Ayder üzerinden ulaşıma açıktır. Eski evleri ve kahvehaneleri ile dikkat çeken Samistal Yaylası’nı mutlaka görmeniz gerekir. Düzenlenen eğlencelere de katılarak Karadeniz’in tadını çıkarabilirsiniz.

Sal Yaylası

Rize gezi rotasındaki bir başka yayla olan Sal Yaylası, kenarları evlerle çevrili düzlüklere sahiptir. Sal Yaylası’ndaki evlerin tamamı ahşaptır. Ağustos ayında ziyaretçi sayısı artan yayla evlerinden Kaçkar Dağları’nın yüksek noktaları görülebilmektedir.

Çamlıhemşin’in Çinçiva köyü tarafından kullanılan yayla özellikle Temmuz başından itibaren dolmaya başlar. Bazı yaylacılar Ekim’e kadar yaylada kalır. Rize’de nereler gezilir diye düşünüp de kimsenin keşfetmediği rotalara gitmek isteyenlere Sal Yaylası önerilir.

Palovit Yaylası

Rize’de gezilecek yerler arasında Palovit Yaylası da yer alır. Çamlıhemşin’e 4 saatlik araba yolu uzaklığında bulunan Palovit Yaylası’nın hemen karşısında da Meleskur Yaylası bulunmaktadır. Bu iki yayla Apevanak Yaylası’ndan gelen dereyle birbirinden ayrılmaktadır.

Palovit ve Meleskur yaylalarında hayvancılık yapılmaktadır. Palovit yaylasında mimari yapı geleneksel taş işçiliğinden örnekler taşımaktadır. Rize turları dahilinde de görülmektedir.

Elevit Yaylası

1800 metre yükseklikte yer alan Elevit Yaylası Karadeniz’de gezilecek yerler arasında en güzellerden biri. Elevit yaylası Çamlıhemşin’e bağlı Küşüve, Mollaveyis, Omokta ve Goluna köyleri tarafından kullanılan bir yayladır. Elevit’te eğlence her yıl Ağustos ayının 15’inden sonra yapılır. Gündüz yayla gezisi, piknikler ve futbol müsabakaları yapılırken genellikle horon akşam saatlerinde oynanır.

Rize’de gezilecek yerler arasındaki Elevit Yaylası’nda horon şenlikleri düzenlenirken yarışmalar ve aktiviteler de yapılır. Mutlaka gitmeniz gereken yaylalardan biridir.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Rize Kaçkar Dağları Milli Parkı, büyük bir kısmı Rize ili, Çamlıhemşin ilçesi Ayder Yaylası sınırları içerisinde yer alan koruma altında olan 1994 yılında Milli Park ilan edilen 51.500 hektarlık bir alandır. Dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan canlı ve bitki türlerine sahiptir.

Kaçkar Dağları Milli Park’ında göller, çayırlar, ormanlar, buzul vadileri ile tilki, ayı, domuz, sansar, çakal, dağ horozu, geyik, yaban keçisi bulunmaktadır. Rize gezilecek yerler listenizde mutlaka Kaçkar Dağları Milli Parkı bulunmalıdır.

Ayder Yaylası Kaplıcaları

Ayder Yaylası’nda yıllarca bölge halkı tarafından bilinen ve kullanılan kaplıca, 2005 yılında sağlık merkezine dönüşmüştür. Ayder Yaylası’nda kaplıca keyfini yaşamak istiyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Rize’de nereler gezilir sorunuza sanırız yeterli cevapları verdik. Rize’de gezilecek yerler saymakla bitmediği için gördüğünüz her yerin muhteşem bir gezi rotası olduğunu unutmayın. Yola çıkmadan Rize gezi listenizi yanınıza alın ve eşsiz güzelliklere yakından tanık olun. Unutamayacağınız bir Rize turu sizi bekliyor!

[widget-131]

Yorum Yap

Telefon 905 33 74
Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (533) 742 33 98