Karadeniz Turları Tatil Home Yeşilin Başkentine Keyifli Bir Yolculuk!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Ordu’da Gezilecek Yerler – Tarihi ve Doğal Güzellikler

Ordu’da Gezilecek Yerler – Fındık Diyarının Görülmeye Değer Güzellikleri

Karadeniz’in fındık deposu, dereleri şarkılara konu olmuş muhteşem kent Ordu’da keyifli bir tatil geçireceksiniz. Karadeniz Bölgesi’nin tarihi ve doğal güzelliklerine sahip Ordu, gezilecek yerler ve yapılacak aktivitelerle sizlere dolu dolu günler yaşatacak. Ordu’da gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler o kadar çok ki zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile!

1920 yılında bağlı olduğu Trabzon’dan ayrılarak il olan Ordu, bugün deniz turizmi, doğa ve kültür turizmi için önemli bir yer olarak dikkat çekmektedir. Ordu; otelleri ve konaklama birimleriyle her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.

Siz de Karadeniz turları ya da Ordu gezi turları ile kente geldiğinizde eğlenceli programlarla Ordu’yu keşfedeceksiniz. Kumsalları, dağları, ormanları, yaylaları, kaleleri ve köprüleriyle sizi büyüleyecek şehirden evinize dönmek istemeyeceksiniz. Ordu’yu tam anlamıyla gezmek istiyorsanız Ordu gezilecek yerler listemize göz atmalısınız. Rehberiniz burada…

Ordu Gezi Rehberi

Karadeniz’in her noktası birbirinden değerli görülmesi gereken güzellikler ile doludur. Keza Ordu’da gezilecek yerler de Karadeniz’in önemli tarihi miraslarını içerisinde barındırır. Ordu’da gezilecek yerler rotanızı birlikte çizelim. İlk defa geldiğiniz ve tahminimizce tekrar tekrar geleceğiniz kentin tüm güzelliklerini yakından keşfetmenizi sağlayacağız. Ordu gezilecek yerler rotası:

Kurul Kalesi

Ordu gezi listenizin başında Kurul Kalesi bulunmalı. İl merkezine 13 km mesafedeki Bayadı köyünde yer alan Kurul Kalesi, sivri bir kaya üzerine kurulmuş 1. derece arkeolojik ve doğal sit alanı olup, antik bir yerleşim yeridir. Kaleye ilk yerleşimin M.Ö. II. ve I. yüzyılda yapıldığı tespit edilmiştir. Ordu’da nereler gezilir diyenlere ilk önerilerdendir.

Paşaoğlu Konağı ve Etnoğrafya Müzesi

Paşaoğlu Konağı, 1896 yılında Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmıştır. 625 m²’lik bir alan üzerine inşa edilen konağın taşları Ünye’den, ahşap malzemesi Romanya’dan getirilmiş ve yapımı İstanbullu bir usta tarafından gerçekleştirilmiştir. Ordu tarihi yerler arasında en önemlilerdendir.

Paşaoğlu Konağı, Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 1982 yılında kamulaştırıldıktan sonra 1983 tarihinden itibaren onarılmaya başlanmış, 1987 yılında onarımı ve düzenlenmesi tamamlandıktan sonra Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Karaoluk (Çiseli) Şelalesi

Ordu turları sayesinde tanıyacağını Karaoluk Şelalesi Ordu’da gezilecek yerler arasında öne çıkan doğal güzelliklerden birisi. Şelalenin göl oluşturduğu bölgede yüzmek de mümkün. Fotoğraf çekmek için de sık sık ziyaretçi alıyor.

Yason Burnu ve Yason Kilisesi

Adını Argonotlar’la beraber burada karaya çıkan Yason’dan alan Yason Burnu da Ordu gezi rehberi içerisindedir. Çaytepe sınırları içinde olan yarımada üzerindeki Yason Kilisesi de burada göreceğiniz yerlerdendir. Kilise 1868’de yörede yaşayan Rumlar ve Gürcüler tarafından yaptırılmıştır. Şimdilerde evlenen çiftlerin fotoğraf çektirmek için geldiği Yason Kilisesi, Karadeniz’de deniz kıyısında bulunan tek kilise olarak dikkat çekmektedir.

Taşbaşı Kilisesi

Ordu gezi turları ile keşfedeceğiniz Taşbaşı Kilisesi, Rum Ortodoks kilisesidir. 1937-1977 yılları arasında cezaevi olarak da kullanılmış, 1983 yılında Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmiştir. Bahçesinde modern tarzda heykellerin de olduğu kilise Ordu’da gezilecek yerler arasında oldukça önemlidir.

Boztepe ve Teleferik

2350 metre uzunluğundaki Boztepe Teleferik hattı ile 570 metre yükseklikteki Boztepe’ye çıkabilirsiniz. Makul ücretler ödeyeceğiniz teleferik ulaşımı sonrasında Boztepe’de olacaksınız. Ordu gezilecek yerler arasında olan Boztepe’de şehre tam anlamıyla hakim olacaksınız. Restoranlar ve çay bahçelerinde yemek yiyebilir ve sıcacık çaylarınızı yudumlayabilirsiniz.

Gaga Gölü

Ordu gezi programındaki Gaga Gölü’nün doğal güzelliğine hayran kalacaksınız. Efsanelere konu olan Gaga Gölü 1.ve 3. Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmıştır. Fatsa ilçesinden Aybastı yolu üzerinde 10 km mesafededir ve asfalt yolla ulaşım sağlanmaktadır. Mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir.

Gölköy Kalesi

Ordu’nun turizminde önemli bir yere sahip olan Gölköy Kalesi de Ordu’da gezilecek yerler listemizdedir. M.Ö. 3. ve 4. yüzyılla tarihlendirilen kale her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. İlçe merkezine 4 kilometrelik bir mesafede olan Gölköy Kalesi tarih boyunca gözetleme, sığınma ve savunma amaçlı kullanılmıştır.

Sarıçiçek Yaylası

Ordu gezi turları ile göreceğiniz Sarıçiçek Yaylası, dinlenme ve park alanları ile sizlere rahat bir nefes alma fırsatı sunacaktır. 1200 metre yükseklikte Sarıçiçek Yaylası bölgenin doğal güzellikleri arasındadır.

Hoynat Adası

Hoynat Adası çok sayıda martı ve karabatak kuşlarına ev sahipliği yaptığı için Türkiye Doğa Derneği tarafınca “Önemli Kuş Alanı” olarak ilan edilmiş ve korumaya alınmıştır. Karadeniz’de gezilecek yerler arasında fazla ünlenmese de önemli bir yere sahiptir.

Bolaman Kalesi

Ordu tarihi yerler arasında bulunan Bolaman Kalesi, gözetleme kalesi özelliği taşımaktadır. Yapım tarihi bilinmemekle birlikte Pontus Rum İmparatorluğu döneminde yapıldığı düşünülmektedir. 65 metre uzunluğundaki Bolaman Kalesi’nin üzerinde 19. yüzyılda yapılmış ahşap bir Osmanlı konağı bulunmaktadır. Burayı görmeden turunuzu bitirmeyin!

[widget-130]

Ordu Müzesi

1987 yılında ziyarete açılan Ordu Müzesi, üç katlı bir konaktır. İlk katında etnografik eserlerin sergilendiği konağın diğer katları eski konak yapısı korunarak düzenlenmiştir. Ordu tarihi hakkında bilgi almak isteyenlerin müzeyi ziyaret etmesi gerekir

Çambaşı Yaylası

Ordu’da nereler gezilir diyenlere Çambaşı Yaylası’nı da öneriyoruz. 72 obası ve 100 bin dönümlük alanı ile ülkemizin en geniş yaylalarından biridir. Deniz seviyesinden 1,850 m. yükseklikte olan yaylada oteller de bulunmaktadır. Pazarları, piknik yerleri ve restoranlarıyla tam bir turizm merkezidir. 2010 yılında Çambaşı Kayak Merkezi yapım çalışmaları başlatılmıştır. Ordu’da gezilecek yerler arasındadır.

Kapılı (Cıngırt) Kazankaya Şelaleleri

Fatsa’ya 60 km uzaklıkta olan şelaleler doğal güzellikleri bakımından görülmeye değerdir. Çaybaşı ilçe sınırları içerisinde bulunurlar.

Perşembe –Cittaslow (Sakin Şehir)

Ordu gezilecek yerler açısından ilginç lokasyonlara sahiptir. Perşembe olarak bilinen ve sakin şehir olarak adlandırılan bölgede Hoynat Adası, Yason burnu Yarımadası, türbeler, camiler ve liman bulunmaktadır. Gözlerden uzak olmak, huzuru ve sakinliği bulmak isteyenlerin Perşembe’yi mutlaka ziyaret etmesi gerekmektedir.

Perşembe Yaylası

Turizm Merkezi olarak ilan edilen yaylalarımızdan biri olan Perşembe yaylası da Ordu gezi programımızdadır. Her yıl temmuz ayı içinde yayla şenliklerine ev sahipliği yapan yaylanın güzelliği görülmeye değerdir. Piknik yapmak, safari, yamaç paraşütü için idealdir. Yayla da eşsiz güzelliğe sahip tabiat harikaları ve tarihi eserler ve alanlar mevcuttur.

Akkaya Köyü ve Kalesi

Ordu’da nereler gezilir saymakla bitmiyor. Akkaya köyü de Ordu’nun tarihi köylerinden biri. Birinci derece doğal sit alanı olarak ilan edilen Akkaya Kalesi de köyde rastlayacağınız güzelliklerden. Ordu tarihi yerler içindeki kalenin tepesinden Karadeniz, Bolaman, Evricesu manzarası görülüyor. Gitmişken mutlaka ziyaret edin.

Uzundere Şelalesi

Aybastı ilçesindeki Uzundere Şelalesi (Ak Şelale), 100 metreyi aşan yüksekliğiyle Türkiye‘nin en yüksek şelalesi olarak biliniyor. Orman ve yamaçlar aşarak akıp gelen şelalenin sesini uzaklardan bile işiteceksiniz. Ordu gezilecek yerler planınıza burayı da ekleyin.

Aybastı Kent Ormanı

Ordu’da gezilecek yerler hep yemyeşil. Aybastı Kent Ormanı da bunlardan biri. Orman Genel Müdürlüğü ve Aybastı Belediyesi tarafından yapılan Aybastı Kent Ormanı işletmesi içerisinde, 4 adet kiralık dağ evi bulunuyor. Dileyen tatilciler tatilini ormanlık alanda geçirebilir. Restoranların da bulunduğu Aybastı Kent Ormanı, Ordu turları aracılığıyla da keşfediliyor.

Ünye Müze Ev

Fındık diyarının en bereketli bölgesi olan Ünye’de bulunan Müze Ev, Türkiye’nin üçüncü, Karadeniz’in ilk “yaşayan müzesi”dir. Ünye Müze Evde eskiden kullanılan mutfak eşyaları, el işlemeleri, çeyiz sandığı ve günlük kullanılan çeşitli gereçler, geleneksel Ünye ve Karadeniz yaşamını yansıtmaktadır. Ordu gezilecek yerler arasında önem teşkil etmektedir.

Ünye Kalesi

Ordu tarihi yerler açısından çok zengin. Ordu gezi turları ile yakından tanıyacağınız Ünye Kalesi de bunlardan biri. Ünye Kalesi’nin bulunduğu yerin eskiden yanardağ olması ve sonrasında yüksek bir tepe halini alması ilgi çekicidir. Kaleyi M.Ö. 250 yıllarında İran kökenli bir Pontus Kralı olan II. Mitradates yaptırmıştır. Kalenin giriş kapısının 5 metre kadar gerisinde, solda, dimdik kayaların 10 metre yukarısına oyularak yapılmış Kral Kaya Mezarları vardır.

 Yunus Emre Türbesi

Ordu’da gezilecek yerler arasında Yunus Emre Türbesi de bulunuyor. Türbe sekiz köşeli şekilde ve tavana doğru kısalan bir biçimde tasarlanmıştır. Yunus Emre’nin vefat ettikten sonra Ünye’ye defnedildiği düşünülmektedir.

Tarihi Mekanlar Listesi

Ordu’da gezilecek yerler arasında yalnızca doğal güzellikler bulunmuyor. Aynı zamanda Ordu tarihi mekanlar listesi de bir hayli kabarık. Ordu gezilecek yerler açısından harika manzaralar sunduğu kadar geniş bir tarihi de ayaklarınıza getiriyor. Dolayısıyla Ordu’da gezilecek yerler listesi de bir hayli uzun aslında. 

Ordu’nunu Tarihi mekanları şu şekilde listelenebilir;

 • Akoluk Köprüsü
 • Atik İbrahim Paşa Cami
 • Aziziye (Yalı) Camii
 • Başkotanı Köprüsü
 • Bolaman Kalesi
 • Hazinedaroğlu Konağı
 • Cıngırt Kalesi Fatsa
 • Cotyora (Bozukkale)
 • Çamaş Hisarbey Köyü Kaya Mezarı
 • Çayır Camii
 • Çifte Hamam
 • Delikkaya Kaya Mezarı
 • Dikenlice Kaya Mezarı
 • Düz Mahalle Kilisesi
 • Efirli Camii ve Mezarlığı
 • Emir Yakup Kümbeti
 • Eskipazar Büyük Hamam
 • Gençağa Kalesi
 • Eskipazar Küçük Hamam
 • Gölköy Kalesi
 • Göller Köyü Kalesi
 • Hamidiye Camii
 • Kaleköy Kalesi
 • Kaleköy Kalesi Kaya Mezarları
 • Kardeşler Köyü kaya mezarı
 • Kemer Köprü
 • Kestane Köyü Camii
 • Kestane Köyü Kemer Köprüleri
 • Kirazlimanı Çeşmesi
 • Kurul Kalesi Yerleşkesi
 • Kuşfenak Kalesi
 • Laleli Cami
 • Meletios Kalesi
 • Mesudiye Kültür Merkezi
 • Muzadere Kilisesi
 • Oluklu Çeşme
 • Ordu Belediye Karadeniz Tiyatrosu
 • Saray Camii
 • Sarpdere Köprüsü
 • Selimiye Camii
 • Sucuali Kaya Mezarı
 • Şeyh Abdullah Türbesi
 • Şid Abdal Türbesi ( Şidlü Dede)
 • Taşbaşı Kültür Merkezi
 • Tekke (Kargılı) Camii
 • Tozkoparan Kaya Mezarı
 • Tuzak Köyü Türbesi
 • Ünye Kalesi
 • Ünye Müze Ev
 • Ünye Saray Hamamı
 • Yalı Kilisesi
 • Yeni Cuma Camii
 • Yunus Emre Türbesi
 • Zaferi Milli Mahallesi Çeşmesi

Doğal Alanlar Listesi

Ordu gezilecek yerler listesi aynı zamanda içerisinde birbirinden güzel birçok doğa harikası bulunuyor. Ordu’da gezilmesi gereken yerler listemiz dolayısıyla içerisinde birçok orman, yayla ve şelale bulunduruyor. 

 • Kabakdağ Köyü
 • Kapılı Kazankaya Şelaleleri
 • Karaoluk Şelalesi
 • Keyfalan Yaylası
 • Korgan Yayları ve İteniçi Mesire Yeri
 • Küpkaya Kanyonu
 • Ohtamış Şelalesi
 • Perşembe Yaylası
 • Boztepe
 • Sayacabaşı Mesire Yeri
 • Topçam Yaylası
 • Toygar-Kabaktepe Yaylası
 • Turnasuyu Vadisi
 • Ulugöl Tabiat Parkı
 • Argın Yaylası Akkuş
 • Asarkaya Kent Ormanı
 • Aybastı Toygar Kabaktepe
 • Çambaşı Yaylası
 • Çınarsuyu Mesire Yeri
 • Düzoba Yaylası
 • Eminem Pınarı
 • Gaga Gölü
 • Gelin Kayası Mesire Yeri
 • Hoynat Adası
 • Yason Burnu
 • Yoroz Kent Ormanı

Ordu’da nereler gezilir sorunuza cevap verebildiğimizi düşünüyoruz. Ordu’da gezilecek yerler saymakla bitmediği için her gördüğünüz yerin tarihi ve doğal bir miras olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Yola çıkmadan Ordu gezi listenizi yanınıza alın ve unutamayacağınız bir Ordu turu için yola koyulun!

[widget-131]

Yorum Yap

Telefon 905 33 74
Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (533) 742 33 98