Karadeniz Turları Tatil Home Yeşilin Başkentine Keyifli Bir Yolculuk!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Ayder’de Gezilecek Yerler – Tarihi ve Doğal Güzellikler

Ayder Gezi Rotası – Görülmeye Değer Yerler

Rize’de gezilecek yerler denince akla ilk olarak Ayder Yaylası geliyor. Ünü Türkiye’yi aşan muhteşem Ayder Yaylası için özel olarak Ayder turları bile düzenleniyor. Rakımı 1350 metre olan Ayder Yaylası’nda yaz aylarında festivaller ve şölenler düzenleniyor. Yerli ve yabancı turistler doyasıya eğleniyor.

Türkiye’nin en çok bilinen ve ilgiyi en çok üzerine çeken yaylası olan Ayder’de gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler oldukça fazla. Dünyanın her yerinden ziyaretçi çeken yayla, tabiatın tüm güzelliklerini üzerinde taşıyor. Karadeniz turları ile ziyaret edilen Ayder Yaylası’na yolunuz düşerse muhteşem bir coğrafyanın sizi beklediğini bilin ve zamanınızın tadını çıkarın.

Ayder özellikle bahar ve yaz aylarında karşı konulmaz ve eşi bulunmaz güzelliklerle konuklarını ağırladığı için kalabalık turist grupları arasında gezmeye hazırlanın. Ayder’in saklı köşelerini keşfetmek için Ayder gezilecek yerler listemize göz atın.

Ayder Gezi Rehberi:

Ayder yaylası, Rize’ye 69 km uzaklıkta Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda 1350 metre yükseklikte çam ormanlarıyla kaplı yaylasıdır. Ayder’de gezilecek yerler arasında Aşağı ve Yukarı Ambarlık Şelaleleri, yayla evleri, kaplıcalar ve ormanlar bulunmaktadır. Tam bir cennet parçası olan Ayder, son yıllarda yabancı turistlerin ilgi odağı olmuştur. Açılan oteller ve pansiyonlar da turizmi desteklemiştir.

Karadeniz’deki 44 yayla arasında en çok dikkat çekenlerden olan Ayder Yaylası’nın büyüleyici güzelliği Fırtına Deresi’nin Karadeniz ile buluştuğu yerde başlamaktadır. Yeşilin her tonu ile karşılaşacağınız yaylaya Karadeniz’e paralel olarak ilerleyen sahil yolundan ormana saparak muhteşem doğaya adım atacaksınız. Zorlu yolları ve zengin florası ile hayran kalacağınız Ayder gezisi ile Fırtına Vadisi ve şelalelerin de aklınızı çelmesine izin vereceksiniz.

Ayder’de nereler gezilir diye düşündüğünüzde 300-400 metre aralıklarla akan şelaleleri göreceksiniz. Şelalelerin yanı başında kurulmuş dağ evleri ve teleferikler ilginizi çekecek. Ayder gezisi sırasında bulutlara yaklaştıkça kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Karadeniz’in botanik ormanı niteliğinde ve Türkiye’nin en yağışlı bölgesi olan Ayder’e, Ayder turu ile geldiğinizde de binlerce bitki türünü yakından tanıma şansınız olacak. Ayrıca dağ keçisi, kurt, ayı, domuz, tilki, geyik, sansar, çakal, sülün, kartal, doğan, atmaca, şahin ve yaban tavuğu gibi canlılarla da karşılaşacaksınız. Kampçılar için elverişli alanları olan Ayder’de yağmur altında romantik yürüyüşler bile yapabileceksiniz.

Ayder’de gezilecek yerlerin yanında bölgedeki çarpık kentleşme de dikkat çekiyor. Ayder gezisi sırasında bu durum sizi biraz üzebilir. Ayder’de beton bina yapmak yasak, ancak yine de binalar yapılıyor.

[widget-130]

Fırtına Vadisi

Ayder gezilecek yerler listenizin başında Fırtına Vadisi yer almalı. Ayder’e giderken karşılaşacağınız bu güzellikte kısa bir mola verebilirsiniz. 57 km uzunluğa sahip Fırtına Deresi’nde rafting yapabilirsiniz.

Gelintülü Şelalesi

Ayder yaylasının tepesinde muhteşem bir şelale var. Gelintülü olarak adlandırılan bu şelale bembeyaz görüntüsüyle gerçekten gelintülünü andırıyor. Mutlaka görmelisiniz!

Timisyat Osmanlı Taş Kemer Köprüsü

Ayder yaylasına giderken karşınıza çıkacak olan Timisyat Osmanlı Taş Kemer Köprüsü de Ayder’de nereler gezilir diyenlere rehberler tarafından gösterilecektir. Hemen yanında bulunan alabalık tesislerinde ise balık keyfi yapabilirsiniz.

Zil Kalesi

Ayder turu duraklarından biri de Zil Kalesi. Çamlıhemşin ilçe merkezinin 15 km güneyinde yer alan Zil Kale, deniz seviyesinden 750 m yüksekliktedir. Kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen Zil Kale, düzensiz bir kaya kütlesinin en yüksek kesiminde ve düzgün bir plana sahip olmayacak şekilde yerel moloz taştan yapılmıştır.

Kalenin güney ucu duvarla çevrili bir iç kale görünümündedir. Bunun batısında dışarıya doğru taşan dikdörtgen burcun başkule olduğu sanılmaktadır. Kalenin aydınlatılması mazgal delikleri ile yapılmıştır. İç kaleden başka dış surlar ve orta surlar kaleyi çevrelemektedir. Ayder gezisi sırasında Zil Kale’yi mutlaka görmeniz gerekir.

Ayder Köy Evleri

Ayder köy evleri de Ayder’de gezilecek yerler arasındadır. Ahşap tarihi evlerde geçmişin izlerini görebilir ve yayla kültürünü yakından tanıyabilirsiniz. Karadeniz kadınlarının ikram ettikleri yiyecekleri afiyetle yersiniz.

Çamlihemşin Yaylaları

Çamlıhemşin Yaylaları da Ayder gezilecek yerler programında denk geleceğiniz güzelliklerden biri. Yemyeşil manzaralara karşı çayınızı yudumlayacağınız Çamlıhemşin’de Çeymakçur, Kavron, Trovit, Sal ve Palovit gibi yaylaları göreceksiniz.

Ayder Kaplıcaları

Ayder Kaplıcaları, Ayder’de gezilecek yerler arasında en önemlisidir. Kaplıcanın geçmişi 1700’lü yılları bulmaktadır. Osmanlı döneminden beri şifalı suyu ile ilgi odağı olan Ayder Yaylası içinde 1987 yılında kaplıca tesisleri kurulmaya başlanmıştır. Ayder’in suları romatizmal hastalıklar, kadın hastalıkları, iç hastalıkları ve cilt hastalıklarına şifa niteliğindedir. Ayder gezisi ile göreceğiniz bu doğal güzellik 250 metre derinlikten gelmektedir.

Ayder kaplıcaları özel kaplıca havuzları, dinlenme salonları, duş kabinleri, fizik tedavi merkezleri ve doktorların bulunduğu modern termal tesislere sahiptir. 55 derece sıcaklıktaki Ayder kaplıca sularından yerli ve yabancı turistler yıl boyu yararlanabilmektedir.

Göller Bölgesi

Ayder gezisi sonrası göller bölgesine çıkılabilir. Beş büyük gölün yer aldığı bölgede 2800 metre yükseklikteki güzellikleri görebilirsiniz. Kendini dinç hissedenlerin Karadeniz Buzul Gölü ve Büyük Deniz Gölü’nü görmeleri özellikle de tavsiye edilir. Buradan bütün Kaçkar Vadisi’ni seyretmenin zevki bir başkadır.

Ayder’de gezilecek yerler listeniz bittiyse Rize’nin doğal ve tarihi miraslarını da keşfe çıkabilirsiniz. Ayder turu sonrası yapacağınız Rize gezisinde görmeniz gereken yerler:

 • Rize Kalesi
 • İslampaşa Camii
 • Fırtına Deresi
 • Zil Kalesi
 • Andon
 • Dağmaran
 • Gelintülü Şelalesi
 • Rize Müzesi
 • Anzer Yaylası
 • Mikron Köprüsü
 • Şimşirli Köyü Camii
 • Çağrankaya Yaylası
 • Ovit Yaylası
 • Palovit Şelalesi
 • Gito Yaylası
 • Palakçur Yaylası
 • Çeymakçur Yaylası
 • Kavrun Yaylası
 • Samistal Yaylası
 • Sal Yaylası
 • Palovit Yaylası
 • Elevit Yaylası
 • Kaçkar Dağları Milli Parkı

Ayder’in havası, suyu kadar balı da şifalı. Ayder gezilecek yerler programınızın sonunda çok acıkacağınız için bal ve mısır ekmeği ile karnınızı doyurabilirsiniz. Yaylada orman gülünden (rhodedendron) elde edilen balın en önemli özelliği yüksek çam ağaçlarının tepesinde yapılması. Tamamen doğal ortamda üretilen bu balın tadına doyamayacaksınız.

Yapmadan Dönmeyin!

Ayder’de gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler fazla olabilir. Ancak Ayder’i gönlümce gezdim demek istiyorsanız:

 • Doğada yürüyüş yapmadan,
 • Turşu kavurması ve muhlamayı tatmadan,
 • Fırtına Deresinde rafting yapmadan,
 • Ayder kaplıcalarına girmeden,
 • Laz böreğini ve yayla yoğurdunu yemeden,
 • Manzaraya karşı çay içmeden,
 • Karadeniz kadınlarıyla sohbet etmeden evinize dönmeyin.

Ayder’de nereler gezilir sorunuza sanırız yeterli cevapları verdik. Ayder’de gezilecek yerler çok olduğu için gördüğünüz her yerin muhteşem bir gezi rotası olduğunu unutmayın. Yola çıkmadan Ayder gezi listenizi yanınıza alın ve eşsiz güzelliklere yakından tanık olun. Unutamayacağınız bir Ayder turu sizi bekliyor!

[widget-131]

Yorum Yap

Telefon 905 33 74
Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (533) 742 33 98