Karadeniz Turları Tatil Home Yeşilin Başkentine Keyifli Bir Yolculuk!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Artvin’de Gezilecek Yerler – Artvin Rehberi İle Şehre Yakından Bakın

Artvin Gezi Rotası – Görülmeye Değer Yerler

Yemyeşil ormanları, heybetli dağları, birbirinden güzel yaylaları, krater gölleri ve 5000 yıllık tarihi mirası ile Karadeniz’in cenneti andıran kentlerinden biri olan Artvin’de gezilecek yerler ve doğal güzellikler sizi bekliyor olacak. Harika doğası ve güzellikleri ile gezilecek yer sayısı fazla olan Artvin’e yolunuz düştüğünde eğlenceli keşiflere çıkacaksınız.

Karadeniz’in en önemli ve gelişmiş turizm bölgeleri arasında yer alan Artvin kayak merkezi, şelaleler, kilise ve camiler, yaylalar ile sizlere daha önce yaşamadığınız bir tatil deneyimi yaşatacak. Artvin’e ilk kez gelecekseniz Artvin gezilecek yerler listemize göz atmanız faydalı olacak. Sizler için dolu dolu bir Artvin gezi rehberi oluşturduk. Haydi Artvin’e!

 

Artvin Gezi Rehberi:

Artvin doğal güzellikleri ile öne çıkan ve yemyeşil doğasıyla herkesi hayran bırakan bir memleket… Dolayısıyla Artvin gezi rehberi de bir hayli kabarık! Artvin’de gezilecek yerler arasında göller, şelaleler, kale ve tarihi yapılar bulunuyor.

Artvin de nereler gezilir, Artvin gezi rehberi nasıl doldurulabilir? Haydi gelin bir bakalım!

Mençuna Şelalesi

Artvin’de gezilecek yerler arasında belki de en önemlisi Mençuna Şelalesi’dir. Karadeniz turları ile mutlaka görülen yerlerden olan Mençuna Şelalesi, muhteşem atmosferiyle sizi büyüleyecek. Doğal güzelliklerini seyre dalarken mesire alanlarında piknik yapabileceksiniz.

Karagöl

Artvin’de gezilecek yerler arasında Karagöl de bulunuyor. Artvin merkeze 57 km bulunan Karagöl, Artvin gezilecek yerler listemizde ilk sıralardadır. Karadeniz’in saklı kalan cennetlerinden bir tanesi olan Karagöl, aslında bir heyelan gölüdür. 1900’lü yılların başlarında Klaskur olarak bilinen yaylanın yakınlarında bulunan bir tepenin kayması sonucu Klaskur deresinin önünü kapatması ile meydana gelmiştir. Eşsiz fotoğraf kareleri sunan muhteşem görüntülere sahiptir.

Artvin Kalesi

Artvin kalesi, Çoruh nehri üzerinde bulunan Artvin köprüsünün karşısında yer almaktadır. Artvin gezi programımızdaki kalenin içinde sarnıç ve şapel kalıntıları bulunmaktadır. Karadeniz’in en önemli tarihi eserlerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Artvin gezi listenizde mutlaka olması gereken bir lokasyon da Artvin Kalesi.

Atatürk Heykeli

Dünyanın en büyük Atatürk heykelini Artvin’de göreceksiniz. Artvin gezisi sayesinde heybetli dağların önünde yükselen Atatürk heykeli ile gururlanacaksınız. Artvin gezisi yaparken görmeden ilerleyemeyeceğiniz bir Atatürk heykeli bulunuyor.

Karçal Dağları

Artvin’de gezilecek yerler arasında en önemlilerden biri Karçal Dağları’dır. Berta vadisi, Çoruh vadisi ve Gürcistan sınırlarına kadar uzanan Karçal Dağları 3429 metre yüksekliğiyle sizleri büyüleyecektir. Dağlarda trekking  yapabilir ve yaban hayatı gözlemleyebilirsiniz.

Tekkale Köyü

Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı olan Tekkale Köyü de Artvin gezilecek yerler listenizde bulunmalıdır. Eski adı Dörtkilise olan köyde dört adet kilise bulunuyor gerçekten. Gelmişken bu  kiliseleri de görün elbette.

Barhal Çayı

Artvin’de nereler gezilir diyenlere Barhal Çayı’nı önerebiliriz. Yerli ve yabancı turisteler tarafından kano ve nehir kayağı yapmak için tercih edilen Barhal Çayı, yüksek dağlarla çevrilidir ve Çoruh Nehri’ne dökülür. Görmeniz gereken yerler arasındadır.

Satlel Kalesi

Artvin tarihi yerler açısından da oldukça zengin. Artvin turları ile görülen Satlet Kalesi, Şavşat’ın 2 kilometre uzaklığında Söğütlü köyünde bulunmaktadır. Bagrat krallığı tarafından yapılmıştır. Evliya Çelebi ise Seyahatname adlı kitabında bu kaleden bahsetmiştir. Şimdilerde harap halde olsa da tarih meraklılarının görmesi gereken yerlerdendir.

[widget-130]

Porta Manastırı

Porta Manastırı da Artvin’de gezilecek yerler arasındadır. Artvin merkez ilçesinde bulunan manastır Pırnallı köyünde bulunmaktadır. Manastır 896-918 yıllarında Prens Khaouli tarafınca inşa ettirilmiştir.

Beyazsu Yaylası

Yayladaki kayalardan köpürerek çıkan su nedeniyle Beyazsu Yaylası olarak anılan yayla Artvin gezilecek yerler rotanızda olsun. Karçal Dağları eteklerinde bulunan yaylada yeşile ve maviye doyacaksınız. Fotoğraf makineniz her daim elinizde olsun!

Ortacalar Çifte Köprü

Çifte Köprü, Artvin’e gelen turistlerin ilk ziyaret noktalarından biridir. Artvin gezi programı dahilinde ziyaret edilen köprüye ilçeden 15 dakikada ulaşabilirsiniz. 700 yıllık olduğu söylenen köprü Artvin’in en önemli tarihi miraslarındandır. Artvin’de nereler gezilir diye merak edenler için söyleyelim, Artvin’de tüm dünyadan insanların görmeye geldiği Ortacalar Çifte Köprü sizin de görmeden gitmemeniz gereken bir  lokasyon.

Hatila Vadisi

Artvin’in doğal güzellikleri arasında yer alan Hatila Vadisi, milli park olarak konuklarını ağırlamaktadır. Çoruh nehrinin kollarından biri olan Hatila’da huzuru ve sakinliği bulacaksınız. Artvin gezisi için burayı da aklınızın bir köşesine not edin.

İskenderpaşa Camii ve Türbeleri

Artvin tarihi yerler gezinizde İskenderpaşa Camii ve türbelerini unutmayın. Hz. Osman döneminde yapılmış olan cami tarihte keyifli bir yolculuk yapmanızı sağlayacak. Artvin’de gezilecek yerler arasında zengin kültürü ile Camii ve Türbeler de yer alıyor. 

Ferhatlı Kalesi

Ferhat ile Şirin’in buluştukları kale olarak ünlenen Ferhatlı Kalesi de Artvin’de nereler gezilir diyen konuklara sunacağımız alternatiflerden biridir. Kale günümüze kadar hiç onarım görmemiş olup, son yıllarda define avcıları tarafınca zarara uğratılmıştır.

Otingo Kaplıcası

Artvin turları ile kaplıcaları da ziyaret edebilirsiniz. Artvin Borçka’nın 300 yıllık şifa kaynağı olan kaplıca, ilçe merkeze yaklaşık olarak 8 kilometre uzaklıktadır. Romatizma gibi rahatsızlıklara iyi gelen şifalı suları olan Otingo Kaplıcasını da ziyaret edebilirsiniz.

Opiza Manastırı

Opiza Manastırı, Artvin’in merkez ilçesine bağlı olan Bağcılar köyünde bulunmaktadır. Artvin’de gezilecek yerler arasında bulunan manastır Ardanuç kalesini de İberya Krallığı merkezi haline getiren Kral Vahtang tarafından yaptırılmıştır. Ulaşımı kolay olduğu için ziyaretçi sayısı fazladır.

Çamburnu Tabiat Koruma Alanı

Çamburnu Tabiat Koruma Alanı da Artvin’in doğal miraslarındandır. Hopa ilçesinde bulunan Çamlıköy sınırları içinde olduğundan kolay bir ulaşıma sahiptir. Artvin gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır.

Camili Gorgit Tabiat Alanı

Yemyeşil doğasıyla sizleri büyüleyecek olan bir diğer tabiat alanı da Camili Gorgit’tir. Anıt ağaçlar ile çevrili olan tabiat bölgesi yaklaşık 491 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Yaşlı ağaçlar ve yırtıcı kuş türleri de gözlemlenmektedir.

Tibeti Kilisesi

Artvin gezi listenize Tibeti Kilisesi’ni de ekleyin. Artvin Şavşat ilçesine bağlı Cevizli köyünde bulunan Tibeti Kilisesi, 10. Yüzyılda yapılmıştır. Kilise içindeki havari figürleri ise dikkat çeken detaylar arasındadır. Artvin’de gezilecek yerler arasında Tibet Kilisesi de bulunuyor.

Barhal Kilisesi

Barhal Kilisesi, Artvin gezisi içinde göreceğiniz bir diğer kilise olacak. Yusufeli ilçesinde bulunan kilise ilk olarak Gürcü manastırı olarak inşa edilmiştir. Manastırın ise günümüze gelebilen tek yapısı bu kilisedir. Cami olarak da kullanılmış olan kiliseyi görmeniz gerekir. Artvin’de gezilecek yerler arasında farklı bir mekan arayanlar için ilk sırada Barhal Kilisesi bulunuyor.

Şavşat Kalesi

Artvin tarihi yerler arasında Şavşat Kalesi de bulunmaktadır. Artvin il merkezine 70 km uzaklıkta bulunan Şavşat Kalesi, turistler tarafından yoğun ilgi gören yerlerdendir. Doğa ile tarihin bütünleşmesine tanık olmak isteyenlerin görmesi gerekir.

Atabarı Kayak Merkezi

Dört mevsim tatil yapmaya müsait olan Artvin’de nereler gezilir diyenler için kış önerimiz Atabarı Kayak Merkezi olacak. Kayak yapmak ve farklı bir macera yaşamak isterseniz rotanızı Atabarı Kayak Merkezi’ne çevirmelisiniz.

Maral Şelalesi

Artvin’de gezilecek yerler bitmiyor. Doğu Karadeniz bölgesinin en dikkat çeken doğal güzelliklerinden biri olan Maral şelalesi sizlere hiç bilmediğiniz bir dünyanın kapılarını açmak için bekliyor. Maçahel vadisi içinde yer alan şelaleye kolayca ulaşabilir ve muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

İbrikli Kilisesi

Bizans döneminde inşa edilen İbrikli Kilisesi, Artvin gezilecek yerler arasında büyük bir öneme sahiptir. Keşfedilmeyi bekleyen Artvin miraslarından biri olan İbrikli Kilisesi, harap bir halde olsa da görülmeye değerdir. 

Gevhernik Kalesi

Artvin’in tarihsel dokularından biri olan, Gevhernik kalesi de Artvin gezi listenizde olmalı. Şehrin önemli kaleleri arasında olan Gevhernik, etrafı surlarla çevrili olan tek kale özelliği taşıyor. M.Ö yapılan bu kaleyi görmeden tatilinizi bitirmeyin!

Papart Vadisi

Artvin’de gezilecek yerler arasında muhteşem atmosferi ile sizleri büyüleyecek, Şavşat ilçesine bağlı olan Meydancık beldesinden ulaşabileceğiniz Paparat Vadisi, çeşit çeşit bitki örtüsü ve kuş türleri ile sizleri bekliyor. Doğaseverlerin mutlaka görmesi gereken vadiyi siz de Artvin gezisi programınıza alın.

Yeni Rabat Kilisesi

Ortaçağ döneminde bölgeye hakim olan Bagratlı Krallığı’nca yaptırıldığı tahmin edilen kilise mimarisinde özellikle içteki planı dışa yansıtan üçgen nişler kullanılmıştır. Nişlerin sayılarının pencere açıklarından fazla olmasına bu kilisede rastlanır. Artvin’de nereler gezilir diyenlere parmakla gösterilen bu ilgi çekici kiliseyi siz de ziyaret etmelisiniz.

Macahel

Borçka ilçesine bağlı altı ayrı köyden oluşmaktadır. Ülkemizin dokunulmamış nadir ormanlık alanlarından biri olması nedeniyle Macahel, özellikle de doğaseverler için mükemmel bir yerdir. Kış manzarasının da enfes olduğu köyü Artvin’de gezilecek yerler rotanıza hemen ekleyin!

Cehennem Deresi Kanyonu

Artvin gezilecek yerler listemizin son önerisi de Cehennem Deresi Kanyonu’dur. Dik patikalarla dolu, olan kanyon Amerika’nın Arizona eyaletine bağlı olan Grand Canyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu özelliğini taşımaktadır. Ardanuç kara yolunun 25. Kilometresinde bulunan kanyonu mutlaka görmelisiniz.

Artvin’de nereler gezilir yeteri kadar öneride bulunduk galiba. Artvin’de gezilecek yerler saymakla bitmediği için gördüğünüz her yerin muhteşem bir gezi rotası olduğunu unutmayın. Yola çıkmadan Artvin gezi listenizi yanınıza alın ve eşsiz güzelliklere yakından tanık olun. Unutamayacağınız bir Artvin turu sizi bekliyor!

[widget-131]

Yorum Yap

Telefon 905 33 74
Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (533) 742 33 98