Karadeniz Turları Tatil Home Yeşilin Başkentine Keyifli Bir Yolculuk!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Rize’ye Nasıl Gidilir? – Ulaşım Alternatifleri

Rize Otobüs ve Uçak Seferleri

Karadeniz bölgesinin en güzel illerinden biri olan Rize’ye nasıl gidilir diye düşünenler farklı ulaşım alternatiflerinden yararlanabilirler. Yaylalar ve ormanlık alanların fazla olması, engebeli yolların fazlalığı nedeniyle ulaşımın zor olduğu Rize’de otobüslerle ve arazi araçlarıyla yolculuk yapmak mümkündür. Rize’ye giderken ise otoyolları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında Rize’ye ulaşmak daha kolaydır ancak yerli ve yabancı turist sayısı arttığı için yollarda yoğunluk yaşanmaktadır.

Rize nasıl gidilir merak edenler için söylemeliyiz ki alternatifleri her bütçeye uygundur. Rize’ye gitmek için bulunduğunuz şehirden otobüslere binebilir, uçak seferlerinden yararlanabilir ya da kendi aracınızı kullanabilirsiniz. Demiryolu seçeneği bulunmayan Rize’de en yakın demiryolu Samsun’dadır.

Kendi aracınızla yola çıktığınızda D100 ve E80 gibi otoyolları takiben kente ulaşabilirsiniz. Düzenli yapılan otobüs seferleri ile araç kullanmak istemiyorsanız rahatlıkla Rize’ye gelebilirsiniz. Yani aslında Rize’ye nasıl gidilir konusu hakkında endişelenmenize gerek yok bir defa karar verdiğinizde yalnızca seçenekleri değerlendirmek kalıyor! Sayfamızdaki ulaşım alternatiflerini inceleyerek size en uygun yolu tercih edebilirsiniz.

Otobüsle Rize’ye Nasıl Gidilir?

Rize’ye nasıl gidilir bilmek isteyenler için ilk ve en çok tercih edilen ulaşım imkanlarından biri olan otobüs seçeneğinden bahsedelim. Otobüsle Rize’ye nasıl gidilir diyenler şehirlerindeki Rize otobüs firmaları seferlerinden yararlanabilirler. İstanbul’dan 1158, Ankara’dan 840 km gibi uzun bir yolun sizi beklediğini bilmenizde fayda var. Yine de Rize otobüs seferleri ile kente geleceğim derseniz Rize otobüs firmaları:

 • Doğu Karadeniz Seyahat
 • Golden Turizm Rize
 • Kuzey Yıldızı Seyahat
 • Lüks Karadeniz
 • ÖZ Doğu Karadeniz Turizm
 • Rize Ses Seyahat
 • Yeşil Sahil Seyahat
 • Adıyaman Ünal Turizm
 • Amasya Mertur Turizm
 • Aydoğan Turizm
 • Has Bingöl Turizm
 • Kamil Koç
 • Metro Turizm
 • Öz Elbistan Turizm
 • Özgül Bafra Turizm
 • Sinop Birlik
 • Trabzon Süzer Turizm
 • Ulusoy Turizm
 • Van Gölü Turizm
 • Artvin Ses Turizm
 • Esadaş Turizm

Rize karayolu açısından gayet gelişmiş bir ulaşım sistemine sahip olduğu için Rize otobüs seferleri ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Karadeniz turları da Rize otobüs seferleri aracılığıyla kente gelmektedir. Yol boyu yemyeşil ağaçların, yaylaların ve Karadeniz’in sizi karşıladığını düşünürseniz en keyifli ulaşım seçeneklerinden birinin otobüs olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Uçakla Rize Yolculuğu – Uzun Yolculukları Sevmeyenlere

Rize uçak seferleri de bu cennet bölgeye gelmek için bir diğer alternatiftir. Ancak Rize uçak bileti bulma gibi bir seçeneğiniz yok. Bunun nedeni elbette Rize’de havalimanı olmamasından kaynaklanıyor. Rize’ye en yakın havalimanı ise Trabzon’da. Trabzon Havalimanı’nı kullanarak Rize’ye gelebilirsiniz. 1,5 saatte İstanbul’dan Trabzon’a ulaşmış olursunuz.

Rize uçak bileti bulamasanız da Türkiye’nin en iyi havayolu firmaları Trabzon’a düzenli uçak seferleri düzenliyorlar. Ayrıca Ordu – Giresun Havalimanı, Samsun Çarşamba Havalimanı ve Sinop Havalimanı da uzak şehirlerde yaşayan tatilcilerin Rize’ye nasıl gidilir sorularına cevap veriyor. Yaşadığı şehirden Trabzon Havalimanı’na uçak seferi bulamayanlar diğer havalimanlarından yararlanabiliyorlar.

Rize uçak bileti için kontrol edebileceğiniz havayolu firmaları:

THY (Türk Hava Yolları)

Web: www.thy.com.tr

Tatil Home

Web: www.tatilhome.com.tr

Anadolu Jet

Web: www.anadolujet.com

Pegasus

Web: www.flypgs.com

SunExpress

Web: www.sunexpress.com

13 – 14 saat süren otobüs yolculuğu yapmak istemeyenler Rize ulaşım alternatiflerinden uçak seferleri ile Karadeniz’in bu muhteşem şehrine gelebilirler. Erkenden rezervasyonunu yaptıranlar ise kampanyalı biletleri alabilirler.

[widget-130]

Kendi Aracınızla Rize’ye Nasıl Gidersiniz?

Kendi aracıyla Rize’ye gitmek isteyenlerdenseniz uzun bir yolculuğun sizi beklediğini bilmelisiniz. Kendi aracı ile Rize’ye nasıl gidilir merak edenlere uzun yolculuklarını kısaca bir anlatalım… Yola çıktığınızda D100, E80, E95 ve E70 karayollarını kullanacaksınız. Sahil boyunca muhteşem manzaralara tanık olarak geleceğiniz Rize’de tatilinize hemen başlayabileceksiniz.

Rize ile bazı iller arası mesafeler

İstanbul Rize arası kaç km, Ankara Rize arası kaç saat sürer diye merak edenler için faydalı bir bilgi verelim. Aracıyla Rize’ye gelecek olanlar için Rize ile diğer iller arası mesafeler:

 • Trabzon – Rize arası yaklaşık 80 kilometre ve 1 saat sürmektedir.
 • Ankara – Rize arası yaklaşık 820 kilometre ve 10 saat 40 dakika sürmektedir.
 • Samsun – Rize arası yaklaşık 405 kilometre ve 5 saat 10 dakika sürmektedir.
 • İstanbul – Rize arası yaklaşık 1150 kilometre ve 13 saat sürmektedir.
 • Bursa – Rize arası yaklaşık 1160 kilometre ve 13 saat 20 dakika sürmektedir.

Rize’ye gidiş yolculuğunuzda dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi eğer kendi aracınızla gitmeyi tercih ettiyseniz mutlaka dinlenme saatlerinize özen göstermeniz gerektiği… Aksi halde istemeyen sonuçlar yaşayabilirsiniz.

İstanbul ve Ankara’dan Rize’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Rize’ye nasıl gidilir diye merak edenler için bir ipucu verelim: 1150 km ve 14 saat sonra Rize’desiniz. Bu nedenle çantanızı her duruma karşı hazırlıklı bir şekilde hazırlamalısınız. Suyunuz, yemeğiniz, ilaçlarınız ve mevsim giysileriniz kolay ulaşacağınız yerlerde olsun.

İstanbul Rize arası yaklaşık 1150 km olduğu için uzun bir araba yolculuğu yapacaksınız. Yol boyunca Gebze, Sakarya, Düzce, Bolu, Gerede, Merzifon, Samsun, Ünye, Fatsa, Ordu, Giresun, Trabzon, Sürmene gibi Türkiye’nin muhteşem güzellikleriyle karşılaşacaksınız. Bol bol fotoğraf çekecek ve anılar biriktireceksiniz.

Ankara’dan Rize’ye nasıl gidilir diyenler için de ilk olarak Kırıkkale yolunu takip etmelerini söyleyebiliriz. Çorum istikametinde Samsun’a ulaştıktan sonra sahil yolundan Rize tabelalarını takiben kente ulaşılabilir. Ankara Rize arası 813 kilometre olduğu için yaklaşık 10 saatlik bir yolculuğa tekabül eder. Dizel bir araç bu mesafede ortalama 62.76 litre, benzinli bir araç ise 91.28 litre yakıt tüketir.

İstanbul ile Rize arası ortalama tüketim maliyeti ise, dizel bir araç için 241.61 TL, benzinli bir araç için 410.76 TL olacaktır. Yola çıktığınız lokasyona göre bu maliyetler değişebilir. Ailecek ve arkadaş grupları ile yolculuk yapmak isteyenler Rize ulaşım için kişisel araçlarını tercih edebilirler.

Feribotla Rize’ye Nasıl Gidilir?

Rize’ye gitmek için farklı bir yol olarak feribot seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Feribotla Rize’ye nasıl gidilir merak edenler için anlatalım...

Rize’ye yaz mevsiminde gidecekseniz İstanbul – Samsun – Trabzon uzantılı feribota binebilirsiniz. Eğlenceli bir yolculuk olabilir. Rize feribot limanı olmasa da Trabzon’da inerek birkaç saat sonra Rize’de olabilirsiniz.

En Ekonomik Yol Hangisi? Rize’ye Ulaşım Rahatlığı

Rize ulaşım seçenekleri açısından zengin olduğu için herkes bütçesine uygun tatil planı yapabilir. Rize uçak seferleri, otobüs firmaları, araç kiralama alternatifler oluşturabilir. Yaz mevsiminde Rize’ye gitmek isteyenler kendi araçlarını kullanabilirler. Yeşil ve mavi tonlarında keyifli bir yolculuk yaparlar.

Vakti olanlar ise Rize otobüs seferleri ile kente gelebilirler. Ancak en ekonomik yol elbette uçak seferleri. Karadeniz tur firmaları tarafından düzenlenen organizasyonlara katılarak tatilinizi daha ekonomik hale getirebilirsiniz. Ulaşım dahil fiyat veren tur firmaları sayesinde hem kaliteli otellerde kalırsınız, hem rehberlerle çevreyi gezersiniz hem de Türkiye’nin en iyi havayolu firmaları ile uçarsınız. Fırsatları değerlendirin…

[widget-131]

Yorum Yap

Telefon 905 33 74
Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (533) 742 33 98