Karadeniz Turları Tatil Home Yeşilin Başkentine Keyifli Bir Yolculuk!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Formulaz Karadeniz Araba Yarışları – Tahta Araba Yarışı

Formula 1 Pistlerine Taş Çıkaracak Karadeniz Araba Yarışları!

Karadeniz’de neler yapılır diye merak edenleri çok şaşıracakları ve daha önce duymadıkları bir aktivite bekliyor. Karadeniz Formula’sı olarak bilinen Formulaz yarışı, bölgeyi keşfetmeye gelenlerin yapacağı eğlenceli aktivitelerden oluyor. Her zaman yayla gezisi ya da rafting yapacak değilsiniz ya? Biraz da formulaz ile eğlenin!

Formulaz eski bir Karadeniz geleneği. Tarihi 1900’lere kadar uzanıyor. Her Karadenizli çocukluğunda tahta araba yarışı yapmıştır. Hatta büyükler dahi hala yarışlara katılır. Genç yaşlı demeden tüm Karadenizliler formulaz ile eğlenir. Her yıl Ağustos ayının 3. Haftası düzenlenen Formulaz’a 7’den 70’e katılım olur.

Formulaz Yarışlarında Tahta Arabanız Nasıl Olmalı?

Karadeniz turları ile Ağustos ayında Rize’ye geldiyseniz mutlaka Ardeşen ilçesine bağlı Tunca Belediyesi tarafından düzenlenen Formulaz yarışı mutlaka izlemeniz gereken bir etkinlik. Arabalar hakkında bilginiz varsa ve ekibiniz de hazırsa Karadeniz Formulaz yarışlarına dahi katılabilirsiniz.

Tahta araba yarışı için elbette belli şartlara uymalısınız. Öncelikle Yapacağınız arabanın yarış ruhsatını alabilmesi için bazı kurallara uyması gerekiyor. Arabanın tamamının ahşap olması, teker yüksekliğinin en fazla 25 cm olması, eninin 40 – 75 cm, boyunun da 130- 170 cm arası olması şart. Ayrıca tüm pilotların kara lastik ve kıl çorap giymesi zorunlu.

Yani yarışmayı kazabilmek için hem iyi şoför olmak hem de mucit olmak gerekiyor. Kendi arabanızı yapabilirseniz Formulaz’a katılabilirsiniz. Yalnız, Rize’nin dik yamaçlarından aşağı 75 km hızla ineceğinizi ve freninizin olmadığını unutmayın. Kara lastikleri de bu sebeple giyiyorsunuz zaten. Fren görevi görüyorlar.

Aracınızı yaptıktan sonra yarışma günü pistteki yerinizi alabiliyorsunuz. Belirlenen yarış parkurunda yapılan Formulaz sonrası 1., 2. ve 3. olanlara ödüller veriliyor.

[widget-130]

Formulaz Parkuru

Karadeniz’in meşhur Formulaz yarışları Ardeşen’in Tunca beldesinde yapılıyor. Yol arabada hararet yapacak cinsten dik ve sert virajlı olduğu için dikkatli sürüş yapmak gerekiyor. Tahta araba yarışı parkuru 1.7 km’den oluşuyor. Parkurun her 70-80 metresinde bir dönemeç var. Bu nedenle refleksleri kuvvetli pilotlara ihtiyaç var. Ekip olarak yarışacaksanız arabanızdan çok pilotunuzu iyi seçmeniz gerekiyor.

Karadeniz Formulaz ile Yöresel Formula Heyecanı!

Karadeniz’in Formula’sı olarak bilinen Formulaz yarışları 2009’dan bu yana Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca Beldesi’nde düzenleniyor. El yapımı tahta arabalarla yapılan yarışlar çok eğlenceli geçiyor. 2016 yılında Karadeniz geleneğini uluslararası platforma taşıdı. Red Bull Formulaz tahta araba yarışları 2016’da sekizinci kez Karadeniz’de genç, yaşlı herkesi Formula 1 heyecanı ile bir araya getirdi.

1900’lerin başına dayanan geleneksel tahta araba yarışlarının coşkusu tüm gün sürdü. Etkinliğin özel konukları dört kez Dünya Supersport Şampiyonu motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Avrupa Superstock Şampiyonu Toprak Razgatlıoğlu ve ünlü komedyen Hayrettin oldu. Birinciliği Kenan Sofuoğlu kazanmasına rağmen, unvanını ikinci Serhat Kurkut’a verdi.

Son yıllarda giderek ilginin yoğunlaştığı Karadeniz Formulaz etkinlikleri ile ilgili yarış videoları:

Siz de Karadeniz aktiviteleri arasında yer alan Formulaz’a katılmak isterseniz önümüzdeki Ağustos için şansınızı deneyebilirsiniz. Karadeniz turları ile Rize’ye gelerek bu eğlenceli yarışta hünerlerinizi sergileyebilirsiniz.

[widget-131]

Yorum Yap

Telefon 905 33 74
Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (533) 742 33 98