Karadeniz Turları Tatil Home Yeşilin Başkentine Keyifli Bir Yolculuk!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Karadeniz Gece Hayatı – Karadeniz’de Nasıl Eğlenilir?

Karadeniz Eğlence Mekanları Capcanlı Atmosferi İle Sizleri Bekliyor!

Kazım Koyuncu’nun, Barış Akarsu’nun memleketi Karadeniz… Türküleri ve horonları ile meşhur yemyeşil bir cennet… Gündüzleri başka geceleri başka güzel bu coğrafyada Karadeniz gece hayatı ve günlük bayramlar için olmazsa olmazlar tulumlardan ve kemençelerden çıkan ezgiler içinizi kıpırdatmaya yetecek! Karadeniz gece hayatı ile horon öğrenecek, kolbastı yapacak ve yöre türkülerine eşlik edeceksiniz!

Ancak bilmeniz gerekir ki; Karadeniz gece hayatı büyük şehirlerden biraz farklıdır. Özellikle sahil kesiminde yer alan şehirlerde, deniz kenarında bulunan restoran ve kafeler, kıştan ziyade yaz akşamları canlı müzik yapmaktadır. Kışın sakin olan Karadeniz gece hayatı, yazın Karadeniz turları ile gelen turistler bölgeyi hareketlendirir.

Karadeniz’e özgü yerel eğlence şekli ise kuşkusuz horondur. Son yıllarda kolbastı oyunuyla da eğlence kültürünü ortaya koyan Karadenizliler, bu halk oyunlarını, yayla turizminde sıkça kullanmaktadır. Karadeniz turlarıyla bölgeye akın eden turistlerin en çok ilgi gösterdikleri eğlence şekli de bu 2 oyun olmaktadır. Karadeniz eğlence mekanları turistlere özel düzenledikleri horon geceleri ile bu kültürü aktarmaya devam ederler.

Karadeniz’de gece yaşamının en hareketli olduğu il ise Samsun’dur. Bölgenin en kalabalık şehri olmasının da bunda payı olan Samsun’da gece kulübü ve barlar diğer yerlere nazaran fazladır. Gerek şehirdekiler, gerekse de çevre illerden gelenler, buradaki kulüplere ve barlara akın ederler. Meşhur Atakum sahili, yaz akşamları oldukça hareketlidir. Karadeniz gece hayatı her geçen yıl açılan otellerin de etkisi ile canlanmaktadır.

Kadınlar İçin Karadeniz Horonu – Rengarenk Elbiseleri Çok Beğeneceksiniz!

Karadeniz geceleri yaylalarda dolu dolu yaşanıyor, Karadeniz gece hayatı sandığınızdan çok daha hareketli ve renkli! Yöre kadınları yemek çadırlarında en lezzetli yöresel Karadeniz yemekleri hazırlarken erkekler de tulum ve kemençe çıkarıyorlar. Sonrasında Karadeniz’de eğlence isteyenler için başlıyor bir cümbüş. Yaylalarda geçen Karadeniz gece hayatı için horon ise oldukça önemli. 

Karadeniz ile özdeşleşen ve nesilden nesile aktarılan horon Karadeniz eğlenceleri arasında ilk sıralarda yer alıyor ve birbirinden ayrışan özelliklere sahip… Horon bu bölgede tek başına bir kültür mirası olduğu için kadın ve erkek, genç ve yaşlı her kesim için farklı oynanış biçimleri gözlemlenebiliyor... Kadın horonları:

 • Kız horon kurma
 • Düz horon
 • Atlama
 • Dirvana
 • Kanbena
 • Solda
 • Ağır köy olmak üzere ayrılıyor.

Karadeniz horonu arasında kadınların oynadığı horonların her birinin atlamaları, adımları, el tutuşları ve tempoları farklıdır. Karadeniz gece hayatı için harika bir eğlence türü olan ve sabahtan başlayan eğlencelerde horonların hepsini öğrenebilir, doyasıya eğlenebilirsiniz. Kadınların giydiği rengarenk yöresel kıyafetlerden giyerek eğlencenize eğlence katabilirsiniz.

Erkekler İçin Karadeniz Horonu – Ayaklar Yere Sağlam Basacak!

Televizyonlarda genellikle erkeklerin performanslarını izlediğimiz bu dans türünü bir de ana vatanında göreceksiniz. Karadeniz gece hayatı ve karadeniz eğlenceleri için vazgeçilmez aktivitelerden biri olan horon ile sizler de çok eğlenecek ve farklı bir aktivite yapmanın tadını çıkaracaksınız! Karadeniz turları ile yaz mevsiminin çiçeklerle süslediği şehirlerde hem bayramlar hem de Karadeniz eğlenceleri için önemli yer tutan erkek horonları, gücün ve kudretin simgesi olarak karşınıza çıkacak.

 • Horon kurma
 • Sallama
 • Sıksara
 • Bıçak oyunu
 • Kozangel
 • Sıva sıva
 • Parmak ucu

Bölümleri yukarıdaki gibi olan dans Rize’de farklı, Trabzon’da farklı, Artvin’de daha farklı oynanır. Horonun en büyük dostu ise kemençedir. Şimdi biraz da ondan bahsedeceğiz.

[widget-130]

Yaylalarda Kemençe ve Tulum

Karadeniz eğlence mekanları arasında ilk sıralarda gelen seçeneklerden biri tabii ki Karadeniz yaylalarıdır. Şehir içinde bulunan kafeler, barlar ve kamusal alanlardan ziyade Karadeniz gece hayatı için özellikle Karadeniz sakinlerinin tercihleri yaylaya çıkmaktan yana olur. Yani aslında, Karadeniz’de nasıl eğlenilir sorusuna verilecek en kesin cevaplardan biri yaylalarda kemençe ve tulum ile eğlenmektir.

Bölge insanının vazgeçilmez müzik kültürü, iki alet olan kemençe ve tulumla özdeşleşmiştir. Oteller ve yayladaki konaklamalarda geceleri, grupların da katıldığı horon oyunu ve kolbastı dansıyla şenlenmektedir. Yayla eğlenceleri Karadeniz’in neşe kaynağıdır. Karadeniz’de nasıl eğlenilir diyenler için yaylalar ilk duraktır.

Yaz akşamlarında sahil kesiminde bulunan kafeler ve restoranlar, bir anlamda sakin eğlence denilen Karadeniz eğlence mekanlarını oluşturur. Ancak sıcak kanlı bu halk genellikle açık alanlarda kemençe ve tulumlarını kaparak her daim oynamaya ve eğlenmeye hazırlardır.

 • davul
 • zurna
 • kaval
 • leğen
 • bakraç
 • kufa
 • güğüm
 • sini
 • kazan dahi horonlara eşlik eden enstrümanlar olur. 

Karadeniz eğlence hayatının baş aktörleri müzik ve horondur, bunun için enstrümanların dışında bahsettiğimiz materyaller yaygın olarak kullanılır… Yani aslında tempoyu tutturunca her şey Karadeniz insanının eğlenmesine yeter. Tarihi Hunlara kadar uzanan kemençelerin onlarca çeşidi bulunur. Bölgeye geldiğinizde siz de yanınızda bu ürünleri hatıra olarak alabilirsiniz.

Ayrıca tulumlar da evinizin en güzel yerini süsleyebilir. Rize ve Artvin illerinden alabileceğiniz tulumlar oğlak derisinin tüylerinin temizlenmesi ve tahtalar ile çevrelenmesi şeklinde yapılır. Yapımı zor olan bu geleneksel öğenin fiyatları da biraz pahalıdır.

Siz de Karadeniz gece hayatı ile tanışmak istiyorsanız tur firmalarının kapılarını çalarak uygun programı seçebilirsiniz. Çiçekli yaylalarda hem eğlenmek hem dinlenmek sizlere çok iyi gelecek!

Karadeniz turları ile Batum’un keşfi sayfamızı ziyaret edebilir farklı eğlence seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Karadeniz turları ile Karadeniz’de çok eğleneceksiniz!

[widget-131]

Yorum Yap

Telefon 905 33 74
Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (533) 742 33 98